Majiteľa cirkusu na východe Slovenska obvinili. Protiprávne mal držať 14 levov afrických

Levy držané v klietke.
Levy v klietke. Zdroj: Facebook/Polícia SR

Zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov enviropolícia v Prešove obvinila 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Ako povedala, obvinený muž od konca apríla tohto roka na rôznych miestach na území Slovenskej republiky, naposledy v meste Stropkov, držal v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.

„Na základe vyčíslenia Štátnej ochrany prírody SR celková spoločenská hodnota štyroch samcov a desiatich samíc leva afrického predstavuje viac ako 193.000 eur,“ povedala Hrabovská.

Prečítajte si tiež:

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov. Ak sa takéhoto konania niekto dopustí na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133.000 eur hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky osem rokov.

Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov v súčasnosti podľa Hrabovskej patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.

„Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,“ dodala Hrabovská.

Pozrite si aj reportáž o nedávnej tragédii na Kysuciach:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.