Chronicky online: Závislosť od telefónu sa netýka len detí. Psychologička radí, ako s ňou bojovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Závislosť od sociálnych sietí a telefónov sa neprejavuje len u detí a tínedžerov, ale aj u dospelých ľudí. O tom, ako nás negatívne môže závislosť ovplyvniť a ako jej predídeme, sme sa rozprávali so psychologičkou Denisou Moravčík Debreckou.

Takzvane „chronicky online“ je stále čoraz viac ľudí. Uzatvárajú sa do svojich ideových bublín na sociálnych sieťach a nie sú v kontakte s realitou. Tráviť čas na telefóne nemusí byť nevyhnutne negatívne, no všetkého veľa škodí.

Prečítajte si tiež:

Príznaky závislosti

Pri nadmernom využívaní telefónu a sociálnych sietí nastáva problém vtedy, keď prichádzajú prvé príznaky závislosti. Jedným z nich môže byť aj skutočnosť, že po chvíľke bez telefónu majú ľudia pocit, akoby im v online priestore niečo ušlo, skrátka že o niečo dôležité prišli.

Problém je aj o skreslenom pohľade na svet. „Keď nad sociálnymi sieťami stratíme kontrolu, všetky naše názory, správanie či pohľad na svet sú založené na online svete, nie na tom reálnom,“ vysvetľuje psychologička.

Prečítajte si tiež:

Znížené sebavedomie

Podobne nie je dobré, keď internet ľuďom pokriví obraz a predstavu o ich vlastnej identite. „Často vidíme, že sa niektorí ľudia na sieťach prezentujú ako dokonalí. Je to však len ilúzia, ktorá negatívne môže ovplyvniť našu sebahodnotu,“ dodáva.

Psychologička radí, aby ľudia spozorneli v momente, keď prestávajú tráviť čas v reálnom svete a neuvedomujú si, čo je „tu a teraz“. V opačnom prípade im môže ich závislosť pokaziť vzťahy či ovplyvniť sebavedomie, čo výrazne vplýva na celkové mentálne zdravie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.