Za objednávku vraždy manžela ju poslal súd za mreže na osem rokov

Eva Zámečníková.
Zdroj: TV Markíza

Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Štát verzus kvetinárka - dva jedna. Takéto je skóre rozsudkov, ktoré padli v prípade Evy Zámečníkovej- obžalovanej z prípravy vraždy manžela. Najskôr ju odsúdili, potom oslobodili a teraz znovu odsúdili. Má si odsedieť osemročný trest. Žena vinu odmieta a tvrdí, že všetko vykonštruoval kľúčový svedok.

Evu Zámečníkovú vinia z objednávky likvidácie vtedajšieho manžela. Dôvodom mali byť peniaze. V januári 2014 podľa špecializovaného trestného súdu požiadala o vraždu istého muža. Manžela mal zastreliť v ich dome.

„Ona mi do detailu naplánovala, ako to mám spraviť. on bol do nej taký zamilovaný, že on bol na ňu namotaný ako zajac do mrkvy," povedal nám pred časom údajný vykonávateľ Martin Adamkovič.

Za vraždu mal od nej zinkasovať 50-tisíc eur. Jej plán ale ohlásil policajtom. Vraždu s manželom nacvičovali v Národnej kriminálnej agentúre a aj ju v dome nafingovali. Eva od začiatku tvrdila, že je nevinná a upozorňovala na diery v Adamkovičovom svedectve.

Podnikateľku najskôr odsúdili na deväť rokov, potom zase oslobodili. Najväčší problém bol v dôkazoch. Martin Adamkovič, údajný vykonávateľ, vystupoval totiž v pozícii svedka, hoci de facto mal postavenie agenta. A to nie je pri tomto trestnom čine prípustné.

„Práveže zo mňa robili toho, čo to chce organizovať a riadiť, ale keď to monitorovali z diaľky, tak prišli na to, že neklamem," tvrdil nám 15. decembra 2016 Adamkovič.

Podľa dozorového prokurátora daná trestná vec poukázala na akútnu potrebu novelizovať a trestný poriadok aj rozšíriť o možnosť použitia agenta z ulice aj pri obzvlášť závažnom zločine úkladnej vraždy. „Bolo by vhodné, aby pri ďalšom legislatívnom počine ministerstva spravodlivosti prihliadalo na odborný názor Úradu špeciálnej prokuratúry," tvrdí.

Podnikateľka v pondelok (25. 6.) na hlavnom pojednávaní vyhlásila, že v deň, keď si mala u kľúčového svedka objednať vraždu svojho manžela, s ním ani nebola, no súd toto tvrdenie vyhlásil za účelové a neuveril mu. „Vypovedala vždy ináč o tomto dni, takže toto bola nová verzia po štyroch rokoch," poznamenal dozorový prokurátor.

Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková vyhlásila, že súd vzal do úvahy závažnosť a povahu prípravy ako aj rodinné pomery obžalovanej a uložil jej trest v samej spodnej hranici trestnej sadzby.

Má si teda odpykať osemročný trest vo väzení so stredným stupňom stráženia. Za tie štyri roky od prevalenia údajnej prípravy vraždy sa jej úplne zmenil život. Vo väzbe zistila, že je tehotná, ale s iným mužom. Priviedla na svet dcéru Terezku a žije v Česku. Rozsudok si nevypočula, odišla ešte pred jeho vyhlásením.

Eva Zámečníková sa voči rozsudku odvolala. Prokurátor si nechal čas na rozmyslenie. Znamená to, že posledné slovo bude mať najvyšší súd.


PEZINOK/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eva zámečníková

Dôležité udalosti