Z dovolenky snov nočná mora. Slováci aj s malými deťmi uviazli desiatky hodín na cyperskom letisku v Larnake

Letisková hala v cyperskej Larnake.
Letisková hala v cyperskej Larnake. Zdroj: čitateľka Jana

Vytúžená dovolenka so zlým koncom. Desiatky Slovákov uviazli minulý víkend na dlhé hodiny na cyperskom letisku v Larnake. Strávili tam neuveriteľných 22 hodín po tom, ako sa pokazilo lietadlo spoločnosti Smartwings, ktoré ich malo prepraviť naspäť na letisko do Bratislavy. 

Domov mali prísť v sobotu (24. 6.) na obed, na Slovensku boli nakoniec až na druhý deň, v nedeľu (25.6.) okolo 9.00 h ráno.

Cesta k moru bola bez problémov, katastrofa pri odlete

S otrasným zážitkom a skúsenosťou, ktorú nepraje zažiť žiadnemu cestujúcemu, sa na nás obrátila Slovenka Jana, ktorá sa aj so svojím 7-ročným synom a priateľom vybrala k moru. Rodín s ešte menšími deťmi tam bolo niekoľko.

Pri ceste na dovolenku väčšie problémy nemali.

„Mali sme len 30-minútové meškanie, bolo nám povedané, že jednej z letušiek nefunguje zapínanie bezpečnostného pásu a musia to opraviť,“ povedala nám pani Jana.

Ale to, čo sa dialo pri odlete, je už ako zo zlého filmu.

Prečítajte si tiež:

​Pokazené lietadlo

„Prišli sme na letisko, prešli kontrolami, a keď sme sedeli už všetci v lietadle a malo sa odlietať, prišla správa, že lietadlo je pokazené a začalo čakanie. Prišli opravári, potom nám povedali, že je to už v poriadku, že môžeme odletieť. Zatvorili sa dvere, ale chyba sa objavila znovu,“ opisuje problémy na úvod Slovenka. 

Turistov nakoniec nechali vystúpiť z lietadla. „Keď sme už po pár hodinách videli, že vyberajú von kufre, vedeli sme, že s tým lietadlom už neodletíme,“ spomína Jana.

Ako to už býva zvykom, nikto nič netušil, nikto nevedel, kde a v čom je problém. Slováci vraj nemali žiadne informácie o tom, čo s nimi bude ďalej a kedy sa dostanú domov. Skontaktovali aj leteckú spoločnosť, ale vraj bez výsledku.

„Po niekoľkých hodinách sme sa dozvedeli, že sa pokazila hydraulika, čakajú na súčiastku z Poľska.“ A to vraj nebolo všetko, opisuje hroznú skúsenosť na konci krásneho pobytu Jana.

Prečítajte si tiež:

​Poslali ich na hotel, potom otočili naspäť

Z Cypru mali odletieť v sobotu o 9.40 h ráno. Okolo 22.00 h rodinám s deťmi ponúkli, že sa môžu presunúť na hotel, ostatní mali zostať na letisku.

„Zobrali sme si batožinu, povedali, že vonku nás budú čakať autobusy, ale tie tam neboli. Tak sme sa opäť vrátili naspäť na letisko. Samozrejme, že sme museli prejsť opäť aj všetkými kontrolami,“ hovorí Jana, ktorá zároveň dodáva, že našťastie o hlade a o smäde nezostali.

„Našťastie sme dostali tri poukážky v hodnote 15 eur na stravu a nápoje na hlavu.“ 

Až o 23.00 h sa cestujúci dozvedeli, že na Cyprus posielajú náhradné lietadlo z Prahy.

„Bolo to naťahovanie času, nikto nám nič nechcel dovtedy povedať,“ sťažovala sa na komunikáciu Jana.

Problémy s odletom nekončia

Ak by ste si mysleli, že tento začarovaný príbeh z letiska sa končí, mýlite sa. Má aj ďalšie pokračovanie.

Lietadlo z Prahy dlho krúžilo nad cyperským letiskom, pretože pre nepriaznivé počasie nemohlo pristáť.

Cestujúci nakoniec do vytúženého lietadla nasadli ráno okolo 5.00 h. Do vzduchu sa však dostali až o 7.00 h. 

„Bolo nepriaznivé počasie, hustá hmla, a tak sme opäť nemohli odletieť načas,“ opisuje Slovenka. Na letisko sa teda nakoniec dostali po časovom posune v nedeľu o 9.00 h ráno.

Prečítajte si tiež:

Majú nárok na odškodnenie, vyplnili formulár

Slováci majú k dispozícii aj potvrdenie z bratislavského letiska o niekoľko hodinovom meškaní príletu. Na stránke spoločnosti Smartwings vyplnili formulár a teraz čakajú, či dostanú za nekonečné chvíle strávené na cyperskom letisku aj odškodnenie. Doteraz sa im nikto neozval.

Spoločnosť pre TVNOVINY.sk v stanovisku uviedla, že „prípady, kedy a v akej výške klientom vzniká nárok na kompenzáciu, sú dané európskou legislatívou a letecká spoločnosť Smartwings sa bude touto legislatívou riadiť“.

Aerolinka okrem iného potvrdila, že let z Larnaky do Bratislavy bol odložený z technických dôvodov pre problémy na lietadle zmluvného partnera spoločnosti Air Explore a odlet na druhý deň skomplikovalo nepriaznivé počasie.

Spoločnosť sa snažila po dobu čakania zabezpečiť cestujúcim ubytovanie v hoteloch. Kapacity v Larnake však boli vyčerpané.

„Táto situácia nás veľmi mrzí a všetkým cestujúcim sa veľmi ospravedlňujeme za nepríjemnosti a oneskorenie,“ uviedla hovorkyňa leteckej spoločnosti Vladimíra Dufková.

Bojíte sa lietania? Odborník v reportáži z 11. júna radí, ako strach premôcť:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.