Andrej Danko mení hru. Do úvahy prichádza alternatíva, s ktorou mnohí nepočítali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Andrej Danko mení hru. Národniari sa totiž po dlhom čase prehupli cez hranicu zvoliteľnosti. Táto zmena prináša novú alternatívu, keďže Smer, Republika a SNS by mohli vytvoriť jadro budúcej koalície. Ak by na spoluprácu presvedčili Hlas, v parlamente by sa už blížili k ústavnej väčšine.  

SNS by sa podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza dostala do parlamentu. Národniarom sa to podarilo prvý raz od roku 2020.

„Nárast začal, keď Andrej Danko začal komunikovať spájanie v tomto ultrakonzervatívnom priestore. Mám na mysli tarabovcov, kuffovcov či pána Radačovského. Zmobilizoval homogénne prostredia, ktoré síce nie sú veľmi početné, ale majú niekoľko tisíc voličov,“ povedal na úvod šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Aj podľa dát z predošlých prieskumov Danko už niekoľko mesiacov po desatinkách percent rastie. Teraz, keď SNS prekonala hranicu zvoliteľnosti, sa k nej môžu prihlásiť ďalší voliči, lebo sa už nebudú obávať prepadnutia hlasu.

„Andrej Danko prekonal psychologickú hranicu a voliči, ktorí volia možnože menšie strany, si dnes môžu povedať, že SNS sa do parlamentu dostane a rozhýbu tak stojaté vody slovenskej politiky,“ vysvetlil politológ Radoslav Štefančík.

​​Niekto musí ustúpiť

Aj keď ide len o malý preferenčný posun, výrazne mení situáciu na politickej scéne.  

„Strana, vďaka ktorej sa tie mandáty rozdelila inak ako doteraz,“ ozrejmil Slosiarik.

Navyše, Robert Fico, ktorého odmieta väčšina strán okrem Republiky, by získal ďalšieho spojenca pri vyjednávaní o novej koalícii.

Keď sa totiž pozrieme na mandáty, Smer, Republika a SNS by podľa spomínaného prieskumu získali 58 kresiel. Ak by sa k nim však pridal Hlas, ktorý nateraz odmieta spoluprácu s Republikou a veľmi mu nevonia ani Smer s SNS, takáto koalícia by v parlamente mala až 86 hlasov.

V takejto koalícii by Republiku mohla vystriedať ešte Sme rodina, ktorá však nateraz vylúčila Smer.

Ak by však chcel Hlas a Sme rodina vládnuť bez Smeru, tak by museli pribrať ďalšie tri strany – Progresívne Slovensko, KDH a SaS. Išlo by už o 5-koalíciu s veľmi rozličným hodnotovým ukotvením. A tu by hrozila veľká nestabilita.

Prečítajte si tiež:

​Hrozí aj volebný pat

Ešte je tu však tretia možnosť, že sa politici nedohodnú a voľby sa skončia patom. V takom prípade by pokračovala úradnícka vláda a o niekoľko mesiacov neskôr by boli vypísané ďalšie voľby.

Politológ však upozorňuje, že do septembrových volieb ešte zostávajú tri mesiace a letná kampaň ešte určite premieša preferenciami.

„Stále sme však tri mesiace pred voľbami a všetko nakoniec môže byť inak, ako sa to dnes ukazuje v prieskumoch,“ uzavrel Štefančík.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.