Náhle zmeny počasia, ktoré trápia celú krajinu, budú čoraz častejšie. Zvykajte si, odkazujú odborníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nárazové búrky a neočakávané intenzívne dažde čoraz častejšie trápia celú krajinu. Mnohé obce a mestá sa boria s bleskovými záplavami, ktoré so sebou prinášajú miliónové škody. Čo spôsobuje náhle zmeny počasia a čo nás čaká v budúcnosti? Podľa odborníkov to bude štandard, ktorý prináša klimatická kríza.

Svieti Slnko, odrazu prídu husté čierne mračná a spustí sa lejak, z ktorého zatopí mestá a obce. Odborníci tvrdia, že si na to máme začať zvykať. Príčina asi neprekvapí, Zem sa otepľuje čoraz rýchlejšie.

Keď solíme polievku, bude stále slanšia a rovnako je to aj so skleníkovými plynmi a atmosférou planéty. Otepľovanie spôsobuje, že v ovzduší je čoraz viac vodných pár a búrky sú tak čoraz silnejšie. Preto potom vznikajú situácie, že naprší za hodinu aj viac ako 50 ml zrážok. Voda nemá kam odtekať a vznikajú povodne.

Prečítajte si tiež:

​Vplyv na záplavy nemá len globálne otepľovanie. Problémom je viac betónu a menej zelene. Les dokáže pohltiť prvú vlnu zrážok a keď tam nie je, voda jednoducho stečie po povrchu.

Problém prietrže mračien a bleskových povodní spočíva najmä v tom, že nikdy dopredu nevieme, na ktorom území a v akej intenzite sa vyskytnú. 

Súčasná legislatíva neukladá samosprávam povinnosť vytvárať vlastné adaptačné plány na zmenu klímy. Viaceré kraje a mestá si napriek tomu takéto plány vytvorili. Príkladom je bratislavská župa alebo mesto Košice.

Odborníci tvrdia, že na tento scenár sa stále dá pripraviť. Spomínajú dva typy opatrení: medzi tie dlhodobé patrí obmedzenie výstavby a nových spevnených plôch v oblastiach, ktoré sú najviac ohrozené a krátkodobé, ako je úprava korýt vodných tokov a odstraňovanie zábran.

Prečítajte si tiež:

​Funkcia zelených plôch je pri zadržiavaní vody nedoceniteľná a tam, kde to nejde, by sme ju mali zastaviť aspoň dočasne. Príkladom sú takzvané vodné námestia, kde sa nahromadí voda po nárazovom úhrne zrážok a následne sa počas suchých období redistribuuje do okolia.

Veľkým pomocníkom sú aj zelené strechy, ktoré dokážu zachytiť až 80 percent zrážok.

V rámci programu Slovensko je pripravených 127 miliónov eur na vodozádržné opatrenia ako v sídlach, tak v krajine. Ďalšou možnosťou, ako podporiť udržiavanie vody v krajine, je plán obnovy, v ktorom sa ráta s vykupovaním lesných pozemkov, na ktorých je následne možné vyhlásiť bezzásahovú zónu.

Ďalšie  milióny sú podľa ministerstva životného prostredia vyčlenené na renaturalizáciu vodných tokov, čo by malo tiež prispieť k zníženiu rizika vzniku povodní. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.