Rómske hliadky sa osvedčili. Do viacerých obcí sa vrátia, inde sa posilnia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do viacerých obcí sa vrátia rómske hliadky, inde sa posilnia. Vláda vyhlásila výzvu z nových eurofondov, z ktorej môžu samosprávy žiadať na poriadkové služby 50 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu projektu sa zlepší financovanie a preplácať sa bude aj vzdelávanie.

Pomáhajú s bezpečnosťou, radia, starajú sa o poriadok a počas pandémie dohliadali aj na povinné nosenie rúšok v osadách. Poriadkové služby sa v regiónoch s marginalizovanými rómskymi komunitami rokmi veľmi osvedčili.

Financie zo starých eurofondov ale dotiekli. Niekde projekt skončil už vlani, inde finišuje teraz. V Nitre sa ho nechceli vzdať, a tak štyroch strážcov, napríklad aj v mestskej časti Dražovce, platia z obecnej kasy. Mesto by podľa primátora Mareka Hattasa uvítalo viac takýchto hliadok.

Prečítajte si tiež:

​Regióny sa teraz budú môcť o peniaze na občianske poriadkové služby hlásiť znovu. Vláda spustila výzvu z nových eurofondov – aj s niektorými zlepšeniami. Preplácať sa bude aj vzdelávanie, a samosprávy by nemali toľko čakať na peniaze ako v minulosti.

Náklady sa refundovali niekedy až 90 dní, problém sa týkal viacerých menších obcí. Teraz budú môcť čerpať zálohu vo výške 40 percent.

Do novej výzvy sa budú môcť zapojiť aj samosprávy, ktoré doteraz nemali nárok. Stačí, že sú zapísané do Atlasu rómskych komunít. Úrad vlády pripúšťa aj navýšenie balíka 50 miliónov eur tak, aby vyhoveli všetkým žiadostiam.

Celkovo sa v novom programovacom období do roku 2027 ráta na projekty pre rómske komunity so sumou 900 miliónov eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.