Exkluzívny PRIESKUM: Najväčšiu šancu stať sa novým prezidentom by mal Pellegrini

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko čakajú na jar budúceho roka prezidentské voľby. Exkluzívny prieskum agentúry FOCUS pre televíziu Markíza ukázal, že najväčšiu šancu stať sa novým prezidentom by spomedzi deviatich vybraných osobností mal Peter Pellegrini.

Predsedu Hlasu by si vedelo predstaviť voliť 41 percent opýtaných. Druhý najvyšší volebný potenciál na úrovni 34 percent by mal bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Tesne za ním skončil generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorého by určite alebo možno volilo 32 percent respondentov. Na štvrtej priečke sa umiestnil Štefan Harabin, ktorého by si vedelo predstaviť voliť 21 percent ľudí.

O percento nižší potenciál má vedec Robert Mistrík, ktorý kandidoval v prezidentských voľbách v roku 2019. Bývalý veľvyslanec a podpredseda NR SR Peter Weiss sa umiestnil na šiestej priečke s potenciálom 19 percent.

Niekdajšiemu šéfovi slovenskej diplomacie Jánovi Kubišovi by si vedelo predstaviť odovzdať svoj hlas 13 percent respondentov. Volebný potenciál europoslankyne Miriam Lexmann je na úrovni desiatich percent. Ešte o jedno percento menej získal Marian Kotleba.

Prečítajte si tiež:

Dvaja jasní favoriti

Agentúra FOCUS sa zamerala aj na to, koho by volili voliči jednotlivých politických strán, ktoré majú volebné preferencie nad päť percent. 

Peter Pellegrini by bol jednotkou u voličov Hlasu, Smeru a Sme Rodina. Podľa očakávania mal najväčší úspech práve v Hlase, kde by si ho vedelo predstaviť voliť 83 percent opýtaných.

Ivan Korčok má najväčší volebný potenciál medzi voličmi OĽANO (71 percent), Progresívneho Slovenska (70 percent), SaS (64 percent) a KDH (37 percent).

Medzi voličmi Republiky najviac zabodoval Maroš Žilinka. Voliť by ho zvažovalo 53 percent priaznivcov tohto hnutia. Voliči SNS zase vyjadrili najväčšiu podporu Štefanovi Harabinovi (55 percent).

Prieskum verejnej mienky uskutočnila pre TV Markíza agentúra FOCUS v dňoch od 21. júna do 28. júna 2023 formou osobných rozhovorov.

Výberovú vzorku tvorilo 1012 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: „Na jar na budúci rok budú na Slovenku prezidentské voľby. Prečítam Vám niekoľko mien. Pri každom mene mi, prosím, povedzte, či by ste si vedeli predstaviť, že by ste ho/ju volili za prezidenta Slovenska alebo nie. Ak ste dané meno doteraz ešte nikdy nepočuli, povedzte to, prosím.“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.