Obnova Krásnej Hôrky bude zrejme drahšia, rekonštrukcia ide podľa harmonogramu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Práce na obnove Krásnej Hôrky idú podľa plánu, no budú drahšie, ako sa čakalo. Hrad počas kontrolného dňa navštívila aj ministerka kultúry Hroncová. Komplexná obnova ráta aj s novou infraštruktúrou a pripravuje sa už aj rekonštrukcia najstaršej, gotickej časti hradu.

„Prešli sme si celé podhradie. Projekt podhradia, ktoré sa nanovo buduje, a tá jeho infraštruktúra bude v rámci SR jedinečná,“ tvrdí ministerka kultúry.

Obnovu hradu sprevádzal rozsiahly archeologický prieskum. Na stavebné práce okrem archeológov dohliadali geológovia, výskumníci, architekti, stavební inžinieri či statici.

Najstaršia časť Krásnej Hôrky na svoju rekonštrukciu ešte len čaká. „Nemali sme doskúmaný ten horný hrad. Do konca septembra by sme mohli začať verejné obstarávanie,“ predpovedá riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis.

Prečítajte si tiež:

​Obrovskou výzvou je dopraviť na hrad vodu

V reštaurátorských dielňach súbežne pracujú na približne 4200 zbierkových predmetoch. „Veľká väčšina týchto predmetov je už ošetrená, je pripravená do nových expozícií a tieto predmety sa momentálne nachádzajú v Múzeu Betliar,“ priblížila riaditeľka múzea Timea Máteová.

Obrovskou výzvou je dopraviť na hrad aj vodu. A to až z Rožňavy. „Je to riešiteľné, ak všetko dobre pôjde, tak do roka, do dvoch tá voda bude,“ dodala Máteová.

Na rekonštrukciu hradu preinvestovali už takmer 12 miliónov eur. No nárast cien stavebných materiálov ďalšiu obnovu predraží asi o 6 miliónov.

Či je táto suma konečná, je zatiaľ podľa riaditeľa SNM otázne. „V tejto chvíli je ešte predčasné hovoriť, lebo potrebujeme ešte niektoré analýzy urobiť a niektoré veci dopočítať,“ povedal.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reportáže TN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.