Čaká nás najväčšia zmena fungovania pohotovostí v histórii

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Pacienti stále nevedia, kto ich večer ošetrí.

Čaká nás najväčšia zmena fungovania pohotovostí v histórii. Štyri dni pred štartom nového systému ale pacienti poriadne nevedia, kto ich večer ošetrí. Ani na webe ministerstva zdravotníctva, ktoré zmeny zavádza, nenájdete nič.

Pohotovosť, ako ju poznáme, sa v nedeľu zmení. Doteraz fungovala celú noc, po novom bude iba do 22.00 h. Navyše sa mení aj sieť týchto zariadení. Staré zaniknú a nahradia ich nové. Pacienti, a dokonca ani nemocnice nevedia, kde budú.

„Upozorňovali sme ministerstvo zdravotníctva, že informovanosť je veľmi zlá. Sami nevieme, kde všade budú tieto body zazmluvnené. Bežný pacient zatiaľ nevie, čo bude robiť po 1.7. a kam má ísť," povedal nám Igor Pramuk z Asociácie nemocníc Slovenska.

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že pracuje na mape, z ktorej bude jasné, kde pohotovosť hľadať a kde nie. Štyri dni pred štartom ju ale na svojom webe stále nemá.

Opýtali sme sa rezortnej ministerky, že dnes 27. júna stále nemá MZ na internete konkrétne informácie pre pacientov. „Tak toto je aj úloha žúp. My aktívne komunikujeme aj so župami. Je už de facto aj rozpis," ozrejmila Andrea Kálavská.

Zdroj: TV Markíza

Pozreli sme sa na weby jednotlivých krajov. Na titulných stránkach väčšina z nich upozornenie, že sa niečo mení, nemá. Informácie sme nenašli ani pri sídlach pohotovostí, ktoré by mali zaniknúť.

Ministerky zdravotníctva sme sa pýtali, prečo pri zásadných zmenách nespravili vlastnú infokampaň. Andrea Kalavská sa bráni, že systém sa vyvíja - a to do poslednej chvíle.

Na otázku, či nezlyhal time manažment, Kalavská povedala: „Možno je tam nejaký podiel viny VÚC a ministerstva. My sme sa v danom časovom úseku snažili robiť maximum," uviedla.

Ministerstvo malo problém vôbec získať záujemcov. Napokon po rýchlych zmenách pravidiel majú obsadených asi 80 percent okresov.

Pohotovosť bude zatiaľ chýbať napríklad v Detve, Topoľčanoch, či Zlatých Moravciach. Tam po novom nebude ani detská. Pacientom na ošetrenie zostáva urgentný príjem v nemocnici alebo záchranka. Prioritu tam však majú vážne a akútne stavy.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Zdroj: TVNOVINY.sk
 

Reakcia predsedov VÚC

Združenie predsedov samosprávnych krajov SK8 kritizuje rezort zdravotníctva v súvislosti so zmenou zákona, podľa ktorej od 1. júla ambulantná pohotovostná služba nahradí Lekársku službu prvej pomoci (LSPP). Rezort podľa šéfov krajov s vyššími územnými celkami dostatočne nekomunikoval, z čoho vznikajú rôzne problémy pri zabezpečovaní lekárskej starostlivosti na tzv. pohotovostiach.

"Myslím si, že rezort zdravotníctva vyrobil, a to je aj záver nášho rokovania, veľmi nepripravenú, resp. od zeleného stola pripravenú legislatívu a kraje obišiel. Ak vynechajú kraje z prípravy legislatívy, tak prečo by kraje mali za nich ťahať horúce zemiaky z pahreby?" uviedol v Košiciach po stredajšom rokovaní SK8 jeho predseda a šéf Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku musí ministerstvo zdravotníctva viac komunikovať s krajmi, ktoré sú viac zorientované v problematike umiestnenia APS cez tzv. pevné body.

"Musí byť flexibilnejší spôsob zaraďovania a vyraďovania týchto bodov v jednotlivých krajoch, pretože sa nemôže stávať, že kraje nesúhlasia s umiestnením týchto bodov v jednotlivých obciach a mestách, pretože tam nie je záujem, nenachádzajú sa tam lekári a ministerstvo napriek tomu zaradí tieto mestá a obce do tohto zoznamu, a potom nie je možné ani vybrať poskytovateľa týchto zdravotníckych služieb a následne kraje musia riešiť túto situáciu," povedal Trnka.

MZ SR v minulosti deklarovalo, že predmetnú zmenu pravidelne komunikuje s vyššími územnými celkami.

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pohotovosť

Dôležité udalosti