Môžete pri záchrane dieťaťa v rozhorúčenom aute rozbiť okno? Takto sa vyjadril právnik

Hasiči rozbíjajú okno.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Hasiči nám ukázali, ktoré okno na ktorom mieste by ste mali rozbiť.

S prípadmi zabudnutých detí v rozhorúčených autách sa v poslednom čase stretávame častejšie, než kedykoľvek predtým. V týchto situáciách rozhodujú sekundy a niekedy nie je čas čakať až na príchod záchranárov. Môžeme však rozbiť okno na cudzom aute? Polícia aj právnici v tom majú jasno.

Dostať uzamknuté dieťa z rozpáleného pekla je pre záchranu jeho života to najdôležitejšie. Treba ale zareagovať včas. Deti sa prehrievajú rýchlo a to už v prostredí, ktoré má nad 35 stupňov Celzia.

Vtedy už nie je čas na dlhé premýšľanie. Ak vidíme, že dieťa v aute prestáva plakať, je v diskomforte a zrejme upadá do bezvedomia, tak na jeho záchranu môžeme rozbiť okno. Ostrým kameňom, hasiacim prístrojom či kovovou tyčou.


Hasiči hovoria, že ak dieťa sedí za vodičom, treba rozbiť šoférovo okno. Ak sedí na druhej strane, tak okno, ktoré je pri spolujazdcovi. Ako sa na takúto situáciu pozerá právo? Ak ide o stav krajnej núdze, trestne stíhaný nebudete.

Najlepšie je mať svedka a pred rozbíjaním okna sa pokúsiť majiteľa vyhľadať. Vždy volajte záchranné zložky a ak je to možné, všetko si nakrúcajte na mobil.

"Je dôležité, aby sme odvracali priamo hroziace nebezpečenstvo. Musíme vidieť, či je možné toto nebezpečenstvo odvrátiť inak alebo tu naozaj ochraňujeme zdravie a život. Ak je prítomný nejaký svedok, ktorý nám to potvrdí, nebudeme môcť byť trestne zodpovedný," konštatuje právnik.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dieťa v aute

Dôležité udalosti