Košickí študenti predstavili model auta, ktorý prejde z Košíc do Bratislavy s pollitrom benzínu

Prototyp auta.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Svoje návrhy predstavujú aj na súťaži v Londýne.

Predstavte si vozidlo, ktoré prejde na jediný liter benzínu stovky, či dokonca tisícky kilometrov. Pre bežných motoristov nesplniteľný sen, no pre šikovných inžinierov realita.

Už roky sa stretávajú na súťaži, v ktorej nejde o rýchlosť, ale spotrebu. A nebudú tam chýbať ani tímy zo Slovenska.

Ich dizajn je bizarný a trochu futuristický, no o krásu nejde. Autá na prestížnej súťaži EKO maratón v Londýne sú navrhnuté tak, aby ušetrili čo najviac paliva.

Študenti Strojníckej fakulty v Košiciach sa na súťaži zúčastňujú od roku 1994 a každým rokom vozidlo vylepšujú.

„Je to všetko postavené na báze vysokopevnostných uhlíkových vlákien," tvrdí Štefan Kender, odborný asistent Strojníckej fakulty na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE).


Karoséria je tak nielen odolná, ale aj ľahká. Auto váži spolu s motorom 28 kilogramov. S váhou totiž súvisí spotreba.

„Našim cieľom je prekonať doterajší platný rekord, ktorý je 783 kilometrov na liter benzínu, radi by sme sa posunuli nad hranicu tisíc kilometrov," dodáva vedecko-výskumný pracovník TUKE Branislav Konečný.

Pre lepšiu predstavivosť, toto auto je tak úsporné, že na cestu z Košíc do Bratislavy, čo je 450 kilometrov, si vystačí s menej ako pol litrom benzínu. Karoséria je navyše aerodynamická. Z viacerých modelov si vybrali ten s najnižším odporom vzduchu.

Okrem Košičanov cestujú na súťaž v Londýne so svojimi vozidlami stredoškoláci z Trnavy a tím bratislavskej Strojníckej fakulty na Technickej univerzite.

KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Automobil

Dôležité udalosti