Študenti sa môžu aj tento rok uchádzať o štipendium. Takéto sú podmienky

Študenti sa môžu aj tento rok uchádzať o štipendium. Takéto sú podmienky
Ilustračná snímka - študenti Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Ministerstvo školstva chce znova motivovať študentov zostať študovať na Slovensku. Ponúka štipendium vo výške 9-tisíc eur. Uchádzať sa oň môžu nadaní študenti, ale rovnako aj tí zo sociálne znevýhodnených rodín. Štipendium Študuj doma bolo minulý rok udelené až 1237 študentom.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR cez plán obnovy ponúka štipendium vo výške 9-tisíc eur. Štipendium je určené pre študentov, ktorí maturovali v školskom roku 2022/2023. Udelenie štipendia má jednu podmienku, ktorú musí splniť každý žiadateľ.

V školskom roku 2023/2024 musí byť uchádzač o štipendium riadne zapísaný na dennú formu štúdia na akejkoľvek vysokej škole so sídlom na Slovensku na bakalárske alebo spojené bakalárske a magisterské štúdium.

Prečítajte si tiež:

Prostredníctvom štipendia chce rezort školstva opätovne podporiť a motivovať študentov, aby zostali naďalej na Slovensku. V tomto roku môže získať štipendium spolu 1550 študentov. Termín na podávanie žiadostí je predĺžený do 20. júla 2023.

Štipendium sa bude vybraným študentom vyplácať v mesačných čiastkach 300 eur po podpísaní zmluvy s rezortom školstva. „Štipendium bude vyplácané za mesiace september až jún. Študenti majú nárok na štipendium len počas štúdia. Ukončením štúdia im nárok na štipendium zaniká,“ uviedli z ministerstva. 

Každý uchádzač si pri prihlasovaní do systému vytvorí profil, kde bude môcť sledovať svoju pozíciu v poradovníku a rovnako aj počet udelených bodov. Body budú pridelené na základe získaného percentilu vo vybraných maturitných predmetoch a iných činnostiach, ako napríklad olympiády, súťaže či ďalšie aktivity.

Prečítajte si tiež:

Cieľom štipendia je udržať si mladých ľudí na Slovensku a taktiež podporiť tých študentov, ktorí rozvíjali svoj talent a boli počas štúdia úspešní. Medzi ďalšie hodnotiace aspekty bude brané aj sociálne znevýhodnenie.

Predbežné výsledky budú známe už 31. júla a na definitívne si študenti budú musieť počkať do 17. novembra.

Cítite sa starý na štúdium na vysokej škole? V ďalšej reportáži vás vyvedieme z omylu. (8.4.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.