Malý priestor, lavička a busta. Meky Žbirka má svoje nenápadné, no významné námestie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Miroslav Žbirka má svoje námestie. Pomenovali ho po ňom v malej obci Trnavá Hora v okrese Žiar nad Hronom. Práve tu sa narodil otec známeho speváka. V reportáži uvidíte, ako si na speváka spomínajú jeho príbuzní aj manželka Katka.

Malý priestor, lavička a busta. Také je nenápadné námestie, ktoré po novom nesie meno Mekyho Žbirku.

Jeho manželka Kateřina Žbirková hovorí, že by si Meky vlastnú bustu nikdy nepredstavoval. Nič veľkolepé mu nebolo prirodzené. Jedným dychom však dodáva, že nejde o obrovskú sochu na námestí v strede mesta.

Konkrétne miesto má svoj význam. Busta je na múre rodného domu jeho otca Šimona Žbirku, ktorý tam prišiel na svet v roku 1912.

Prečítajte si tiež:

Vždy sa tam chcel zastaviť

Pamätnú tabuľu vytvoril výtvarník Svetozár Ilavský, bronzovú dosku s bustou prišla do obce odhaliť manželka hudobníka.

Priestor jej je dobre známy. „Vždy, keď sme sa vracali z Tatier a išli sme cez Bratislavu, Meky sa tu chcel zastaviť. Niekoľkokrát sa nám to aj podarilo. Bolo to síce len krátke zastavenie, ale na toto miesto, ako aj na svoje detstvo, ktoré trávil v Krupine u svojej babky, často a rád spomínal,“ uviedla.

Prečítajte si tiež:

Príbeh rodičov

Otec zohral v životnom príbehu Miroslava Žbirku rozhodujúcu a nezabudnuteľnú úlohu, povedal nám starosta Trnavej Hory Pavel Kravec.

„Preto sme sa rozhodli pamätnú dosku s bustou umiestniť na jeho rodný dom, ktorý stojí v hornej časti obce,“ uviedol.

Ako ďalej priblížil, Šimon Žbirka sa v prvej polovici 20. storočia zúčastnil na boji proti Francovmu režimu v Španielsku. Potom pôsobil v Anglicku a ako veliteľ tanku bol pri vylodení spojencov v Normandii.

„Práve počas pobytu v Anglicku sa zoznámil s Ruth Galeovou, Mekyho mamou, cez ktorú mal spevák väzby na Anglicko, dokonale ovládal anglický jazyk, poznal britskú kultúru a miloval skupinu Beatles, ktorá ho formovala pri jeho hudobných začiatkoch,“ dodal starosta Kravec.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti