Chaos na pohotovostiach: V Nitrianskom kraji síce ostali, chýbajú však lekári

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Doteraz fungovalo v kraji 19 lekárskych služieb prvej pomoci. Od júla ich bude oveľa menej.

Chaos v lekárskych pohotovostiach. Od nedele sa menia miesta, kde budú pohotovostné ambulancie. Lekárov, ktorí by slúžili, ale niekde zohnať nedokázali. Ľudia tak za ošetrením vo večerných hodinách budú musieť cestovať. Jeden príklad za všetky - nitriansky kraj.

Doteraz fungovalo v kraji 19 lekárskych služieb prvej pomoci. Od júla ich bude oveľa menej. Ambulancie v Nových Zámkoch, Šali, Leviciach a Štúrove dostali poverenie na vykonávanie pohotovostnej služby až vo štvrtok. 

Bez pohotovosti pre dospelých zostanú Topoľčany a problémy budú mať v Zlatých Moravciach.

Na pohotovosti v Zlatých Moravciach od júla už neošetria dospelých ani detských pacientov. „Čo sa týka Zlatých Moraviec, tam nikto neprejavil ani záujem, ani sa nikto neprihlásil do výberového konania," povedal jeden z lekárov.

Pohotovostná služba pre deti aj pre dospelých zostala neobsadená. V okrese Zlaté Moravce žije viac ako 40-tisíc ľudí. V meste funguje nemocnica.

„Intenzívne pracujeme aj s ministerstvom ako aj s nemocnicou, ktorú by sme chceli touto činnosťou poveriť," dodal lekár.

Nitriansky kraj v tom nie je sám. Menej pohotovostí než štát plánoval majú aj iné župy na Slovensku. "Mali by sme mať 21 pevných bodov, zatiaľ máme 12," uviedol predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter.

"Máme obrovský nedostatok lekárov a naplniť pohotovosti je veľký problém. Tam je začiatok aj koniec," reagoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

"Je tam jedno alebo dve miesta ktore su fakt problemové a bude sa to musieť nejako riešiť," hovoril predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dôvody sú rôzne –  záujemcovia buď urobili formálne chyby alebo pohotovosti prevádzkovať ani nechceli. Problém je tiež s tým, že chýbajú lekári. 

"Každá VÚC by mala mať na svojej stránke informáciu. My tiež na ministerstve zdravotníctva zverejníme poskytovateľov, už teraz by to tam malo svietiť," vysvetlila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Na rozdiel od stredy – vo štvrtok už na webe ministerstva zdravotníctva naozaj je informácia o zmenách pohotovostí. Podľa údajov z dnešného poobedia bude od 1.7. v prevádzke namiesto plánovaných 135 večerných ambulancií 113. Z toho vyše 50tka dočasne. Definitívne pomery by mali byť známe na jeseň. 


ZLATÉ MORAVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zlaté Moravce

Dôležité udalosti