Invázia hmyzu! Na Orave napadol celú dedinu

Domy na Orave okupujú chrobáky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Dvojmilimetrové potvory sa šíria z domu do domu a ľudia nevedia ako sa ich zbaviť.

Museli vyhodiť už množstvo potravín, prehľadávajú si oblečenie, neotvárajú okná a hovoria, že sú všade. Domy v obci Vasiľov na Orave okupujú chrobáky. Dvojmilimetrové potvory sa šíria z domu do domu a ľudia nevedia, ako sa ich zbaviť.

Potemník skladový. Majú ho vraj už vo vyše 30-tich z celkovo 250-tich domov.

Sami sme sa presvedčili, že ich domy sú doslova zamorené. Kontrolujú periny, deky, postele, gauče a každý deň už takmer dva mesiace aspoň zbierajú chrobáky.

Navyše aj nepríjemne zapáchajú, akoby po umelej hmote. „Dokážu vám vliezť do všetkého, čo nemáte, hermeticky uzavreté doma, naklásť tam vajíčka a tie larvičky to potom vyžierajú. Brániť sa môžete jedine tak, že napadnuté potraviny treba zlikvidovať," povedala entomologička z Ústavu zoológie SAV Barbara Mangová.

Starosta tvrdí, že hneď, ako sa to dozvedel, začali hľadať zdroj šírenia potemníka. Našli ho na družstve v sklade obilia. „Všetky kroky boli urobené na odstránenie ložiska okamžite," uviedol starosta obce Vasiľov Anton Grigeľ.

Po troch týždňoch má prísť v sobotu deratizačná firma znova, zlikvidovať prípadné novovyliahnuté potemníky. „Najlepšie by bolo, keby to urobili všetci, že naozaj by si vyčistili tie domácnosti, prezreli aj staré uložené potraviny," vysvetlila entomologička Mangová.

Niektoré domy si dnes, po druhej kontrole na družstve a susednej píle prezreli aj hygienici. Nemôžu však nič nariadiť, lebo potemník vraj nešíri žiadnu nákazu. „Doporučili sme obecnému úradu ďalší postup, dokonca sme navrhli aj opatrenia v zmysle spôsobu likvidácie škodcov, viacej nemôžeme urobiť," reagovala hygienička v Dolnom Kubíne Mária Varmusová.

„Obec dnes a v ďalších dňoch bude nápomocná pri likvidovaní tohto hmyzu a ak občania požiadajú o dezinfekciu, tak sa bude snažiť a nejakým spôsobom im na to prispeje," dodal starosta obce Vasiľov.

Treba to ale urobiť spoločne. Niektorí však majú z dezinsekcie obavy. Špecializovaná firma upokojuje, že nemusia mať strach a za pol dňa je hotovo.


VASIĽOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Orava

Dôležité udalosti