Prechádzali sme cez oheň, už sme tu nemuseli byť. Slovák opísal drámu v chorvátskych plameňoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Keby som sa zdržal na apartmáne o 10 sekúnd dlhšie, túto správu som už nemusel písať. Chorvátska evakuácia zlyhala. Martin, ktorý s rodinou dovolenkuje v chorvátskej Grebastici opísal, ako v plavkách a šľapkách o vlas unikli pred požiarom.

„Keď sa nedarilo hasiť požiar okolo 2.00 hodiny (hasiči a dve lietadlá), tak domáci na pláži mali pohodu, lebo sú zvyknutí na požiare,“ povedal Martin s tým, že niektorí si dokonca natáčali hasiace vrtuľníky.

V okamihu sa však otočil vietor a vtom spozornel. „Zacítil som zápach spálenín, tak som omotal osemročnej dcére okolo hlavy tričko a bral som ju na apartmán, spolu so zvyšnou rodinou.“

Ich ubytovanie bolo vzdialené od pláže asi 100 metrov. Pri vchode do apartmánu bol už kúdol čierneho hustého dymu a plno žeravého popola.

„Valil sa na mňa a dcéru a 10 metrov odo mňa horelo a plamene šľahali do výšky minimálne tri metre,“ opisuje situáciu. Jeho partnerka s rodičmi sa k apartmánu ani nedostali.

Prečítajte si tiež:

Autom prechádzal cez plamene

Martin zobral telefón a kľúče a rýchlo naložil dcéru do auta. „Cez plamene som prešiel autom na hlavnú cestu. Nevidel som ani na dva metre pred seba pre dym a plamene šľahali z oboch strán,“ opísal situáciu ako z akčného filmu. Pritom, ako sám hovorí, nemohol urobiť chybu, lebo „druhú klapku už nedostane“.

Ľudia prichádzajúci z viacerých okolitých miest sa stretli na parkovisku asi 30 kilometrov od Grebastice za Šibenikom. „Nik nás nevaroval a ani sme nepočuli sirény alebo rozhlas, že by sa niečo dialo, či máme nejako postupovať, či ísť do bezpečia,“ zdôraznil Martin.

Jeho partnerka s rodičmi utekali od hotela naspäť k vode. K Martinovi sa totiž už nedostali.

„Nik ich nechcel zobrať autom, až kým sa nerozhodli nasilu nastúpiť do auta domácim Chorvátom, ktorí ich zobrali priamo z mesta von, kde som si ich prevzal.“

Prečítajte si tiež:

Evakuácia sa nekonala

Dodal však, že je vďačný Chorvátom, ktorí na centrálnom parkovisku za Šibenikom nosili ľuďom vodu a iné potrebné veci.

„Tam sme sa objali v plavkách bez osobných veci a dokladov,“ tvrdí. Ako dodáva, cítili sa bezmocne a ostávala im len viera, že sa dostanú aspoň k malej časti osobných vecí.

V ich prípade sa napokon všetko dobre skončilo. „Dozvedeli sme sa, že k nášmu apartmánu dorazilo hasičské auto, ktoré všetko hasilo, a tak nezhorel. Všetky veci máme v poriadku, rovnako aj my sme neutrpeli žiadne poranenia.“

Zdôraznil však, že tento útek pred plameňmi je pre nich zážitkom na celý život. „No za to, že sme tu, nevďačíme evakuácii,“ uzavrel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.