Pellegrini padá. Hlas môže preskočiť strana, ktorá bola doteraz od neho na míle vzdialená

Predseda Hlasu Peter Pellegrini
Predseda Hlasu Peter Pellegrini Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pellegrini padá. Preferencie strany Hlas totiž začali klesať, čo ukazuje dlhodobí vývoj preferencií od viacerých agentúr. Kým to dlho vyzeralo na súboj o druhé miesto s Progresívnym Slovenskom, podľa odborníka ho teraz môže ohroziť aj štvrtá Republika.

Peter Pellegrini po odchode zo Smeru preferenčne okamžite vystrelil. Hlas totiž prakticky od začiatku ovládol prieskumy verejnej mienky a zdalo sa, že neohrozene vyhrá parlamentné voľby. Na prelome rokov však strana začala strácať.

Najprv sa k Hlasu na dosah priblížil Smer, aby ho následne vystriedal na čele. Od tohto momentu preferencie Pellegrinimu a spol. začali stagnovať a niektoré agentúry už hlásia prepad.

Prečítajte si tiež:

​Od Hlasu k Smeru 

Podľa júnového prieskumu agentúry IPSOS sa Hlas prepadol na tretie miesto za Progresívne Slovensko, čím padol pod 15 percent.

„Aj iné prieskumy ukazujú stagnáciu Hlasu a rast PS. Očakávam, že ide o trend, ktorý potvrdia aj ďalšie prieskumy,“ myslí si šéf agentúry IPSOS Jakub Hankovský.

Najnovší prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia pre denník SME taktiež poukázal na výraznejší pokles. V ňom namerali Hlasu len niečo vyše 11 percent.

„Hlas v ostatných mesiacoch stagnoval a tento pokles spôsobil hlavne prepad ich volebného potenciálu. To znamená, že časť voličov, ktorá ešte nie je pevne rozhodnutá, koho bude 30. septembra voliť, oproti minulému mesiacu prestala zvažovať stranu Hlas-SD ako jednu z možností,“ vysvetlil analytik NMS Mikuláš Hanes.

Hlasu už dýcha na krk Republika 

Teraz je otázne, kam ešte môže Hlas klesnúť. Podľa odborníka ho teraz môže ohrozovať aj štvrtá Republika, ktorá je podľa spomínaného prieskumu od neho vzdialená už len na rozdiel jedného percenta.   

„Je potrebné upozorniť, že Hlas-SD je stále stranou s tretím najvyšším volebným jadrom a potenciálom, avšak zo štvrtého miesta sa k nemu pomaly približuje hnutie Republika,“ ozrejmil Hanes.

Podľa marketéra, ktorý sleduje politické kampane, Hlas už nových voličov neosloví. 

„Myslím si, že už nemajú šancu sa vyzdvihnúť a aj preto siahli po populistických témach ako ceny potravín alebo zodpovednosť politikov. Cielia na podobného voliča ako Smer a myslím si, že im nemajú čo ponúknuť. Ak ostanú v nevyhranenom móde, novú skupinu voličov nezískajú, práve naopak, môže sa im stať, že príde ešte aj o tých, čo mali,“ myslí si marketingový špecialista Róbert Slovák.

Ostatné agentúry FOCUS a AKO taktiež od nového roka zaznamenali pokles Hlasu, ale stále sa drží na relatívne pohodlnom druhom mieste so 16 až 17 percentami. Tieto agentúry však ešte nezverejnili v tomto mesiaci prieskumy.

Koho by ľudia chceli vidieť v prezidentskom kresle? Vo videu nájdete výsledky exkluzívneho prieskumu zo začiatku júla. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.