SaS má vážny problém. O jej osude rozhodne leto

Predseda SaS Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

SaS má vážny problém. Ani po masívnej kampani sa totiž v prieskumoch verejnej mienky nevie dostať zo zóny ohrozenia. Jeden z nich ju dokonca vidí mimo parlamentu.

Ešte pred rokom mal Richard Sulík dôvod na veľký úsmev. Z koaličných strán mal najvyššie preferencie, ktoré v niektorých agentúrach atakovali 15 percent. Po odchode SaS z vlády však začala strana pomerne rýchlo padať.

Prečítajte si tiež:

​SaS nepomáha ani masívna kampaň

Najprv sa liberáli dostali na polovičné čísla, neskôr sa prepadli do zóny ohrozenia. Richard Sulík a spol. tento trend chceli otočiť radikálnou zmenou. Stranu marketingovo premenovali na SASKA a Slovensko oblepili bilbordami s heslom „Meníme hru“. Podľa marketéra, ktorý sleduje politické kampane, išlo o chybu. 

„Myslím si, že bola škoda, že prešla rebrandingom, zmenila názov aj farby. To, na čom mohla stavať, že sú stabilným prvkom slovenskej politiky, to zahodila a išla akoby úplne nanovo. Bol to zbytočný ťah,“ myslí si marketingový špecialista Róbert Slovák.

Zároveň dodal, že takto mohli prísť aj o stabilných voličov. 

„Zrazu sa nadchli pre niečo, čo je výrazné a viditeľné, ale nesedí im to. Nevyťažili z toho, z čoho mohli. Niektorým voličom sa možno stratili, keď vidia čiernym nápis SASKA a nevidia tú zelenú, na ktorú boli zvyknutí už viac ako desaťročie,“ doplnil Slovák.

Prečítajte si tiež:

​O osude SaS rozhodne leto

Ani po týždňoch masívnej kampane sa tak čísla SaS nepomohli smerom nahor. V lepšom prípade stagnujú, v tom horšom sú už pod 5-percentnou hranicou. Ukázal to aj najnovší prieskum od agentúry NMS Market Research Slovakia pre denník SME, v ktorom SaS namerali 4,7 percenta.

„S ohľadom na štatistickú odchýlku by som radšej uviedol, že sa SaS nachádza na hranici zvoliteľnosti, rovnako ako všetky subjekty v rozmedzí 4 až 6 percent,“ ozrejmil analytik NMS Mikuláš Hanes.

Odborník však upozorňuje, že pre stranu budú teraz kľúčové letné prázdniny.

„Kľúčová bude pre nich podpora voličov začiatkom septembra pred finálnou fázou kampane. Ak by vtedy nemala SaS stabilne nad 5, resp. 6 percent, bude len ťažko presviedčať voličov, že hlas pre ňu nakoniec neprepadne,“ zdôraznil Hanes.

Aj posledný prieskum agentúry FOCUS liberálom priradil len 5-percetnú podporu. Na druhej strane, agentúry AKO a IPSOS im pripisujú preferencie na úrovni 7 až 8 percent. Aj pri nich však pozorovať trend stagnácie, prípadne mierneho poklesu.

Prečítajte si tiež:

​Chaotická komunikácia

Podľa politológa tkvie najväčší problém v chaotickej komunikácii, ktorá sa začala prejavovať po odchode SaS z koalície.

„Richard Sulík sa od momentu, ako dal ultimátom Igorovi Matovičovi, správa ako neriadená strela a nie je úplne jasné, čo konkrétne chcú dosiahnuť a aké má ciele,“ uzavrel politológ Radoslav Štefančík.

Koho by ľudia chceli vidieť v prezidentskom kresle? Vo videu nájdete výsledky exkluzívneho prieskumu zo začiatku júla. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.