Domáce

Pozor! Príde nepriaznivá zmena počasia

Počasie
Zdroj: Shutterstock.com

Pred nami je síce víkend, ale pripravte sa na búrky.

Družicové zábery nám ukazujú, ako sa počas dňa vyvíjala nad strednou Európou búrková oblačnosť. Od západu až severozápadu, sa ale na nás chystá táto rozsiahla oblačnosť, ktorá je spojená so zvlneným studeným frontom a prinesie nám spomínané zhoršenie počasia, čo v preklade znamená, že nás čaká oblačnosť a dážď.


Zrážky

Zrážkové polia zasiahnu naše územie už počas nasledujúcej noci a pomaly sa rozšíria na celé Slovensko. Očakávame, že zrážky budú vo forme dažďa, prehánok, ale nie sú vylúčené ani búrky.

Teploty

Studený front sa postará nielen o dážď, ale aj o ochladenie, pretože po jeho prechode sa začne od severu až severozápadu výraznejšie ochladzovať, a preto budú zajtra teploty na Slovensku podstatne nižšie, ako boli dnes. Západ a sever sa bude nachádzať v teplotnom pásme iba 10 až 15 stupňov. Teplejšie má byť na juhozápade a juhovýchode, kde teplota ešte vystúpi zhruba do 20 stupňov.

Vietor

Vietor bude zajtra spočiatku fúkať iba slabo až mierne, teda rýchlosťou okolo 20 km za hodinu, ale po prechode frontu zosilnie a popoludní môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 55 až 70 km za hodinu, a to najmä na západe Slovenska, no a zafúka k nám prevažne zo severu.

Možno ste dnes mali voľno, a tak ste si mohli naplno vychutnať slnečné počasie, ktoré na Slovensku prevládalo najmä dopoludnia. Popoludní sa naplnili predpovede a oblaky začali postupne pribúdať a pridali sa k nim aj prehánky a silnejšie búrky. Dnes vyvrcholil prílev teplého vzduchu, a preto sa teplota šplhala až na 24 stupňov, ktoré namerali v Dudinciach.

Doprava

Počasie bude zajtra určite komplikovať dopravnú situáciu, a to nielen kvôli dažďu alebo prehánkam, ale najmä kvôli silnému nárazovému vetru. Preto spomaľte a držte volant pevne v rukách najmä na mostoch a otvorených priestranstvách.

Noc

Počasie sa začne meniť už počas noci, kedy sa obloha zamračí a najmä na západe očakávame aj prehánky, občasný dážď alebo búrky. Teplota do rána poklesne na 11 až 3 stupne.

Celkovo

Hovorí sa, že májová kvapka za dukát stojí, alebo Májové blato, pre hospodára zlato. Zajtra sa teda aspoň trochu potešia naše záhradky, keďže má na celom Slovensku pršať.

Západné Slovensko

Na západe bude postupne premenlivá oblačnosť a na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky, dážď a ojedinele aj búrky. Rozfúka sa nepríjemný nárazový vietor a najvyššia teplota vystúpi na 15 až 20 stupňov.

Stredné Slovensko

Podobne sa zajtra zmení počasie aj na strednom Slovensku. To znamená, že bude premenlivá veľká oblačnosť a pridajú sa aj prehánky, dážď a lokálne búrky. Na severe sa ochladí a teplota sa bude pohybovať okolo 13 až 14 stupňov. Na juhu ešte teplota vystúpi na príjemných 22 stupňov.

Východné Slovensko

Aj na východe našej krajiny má prevládať premenlivá veľká oblačnosť s prehánkami, občasným dažďom a búrkami. Bude tu, ale najteplejšie a teplota vystúpi na 16 až 23 stupňov.

Hory

Počasie sa zhorší aj na horách, teda bude tam postupne veľká oblačnosť, na viacerých miestach s prehánkami, dažďom alebo ojedinelými búrkami. V nadmorskej výške 1500 m sa ochladí na 6 stupňov.

Biopredpoveď sa zajtra mení na 3, a to je mierna záťaž. Ak ste meteosenzitívni, tak zajtrajší prechod frontu môže spôsobiť, že sa budete cítiť oveľa viac unavení a ospalí.

Štyri dni

V nedeľu to už bude s počasím o niečo lepšie a prehánky alebo občasný dážď sa vyskytnú už len dopoludnia. Má byť však veterno a chladno a teplota vystúpi na 10 až 17 stupňov. V pondelok, v utorok a v stredu, ale bude pekne, takže prevládať má zväčša iba malá oblačnosť a ak sa budú tvoriť prehánky, tak iba výnimočne. Teploty budú cez deň do stredy pomaly narastať a v stredu už vystúpi teplota na 16 až 23 stupňov. V noci má byť chladnejšie, takže záhradkári pozor na prízemné mrazy!

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.