Nárazové búrky, intenzívne dažde, náhle zmeny počasia. Štandard, ktorý prináša klimatická kríza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nárazové búrky a neočakávané intenzívne dažde čoraz častejšie trápia celú krajinu. Mnohé obce a mestá sa boria s bleskovými záplavami, ktoré so sebou prinášajú miliónové škody.

Čím sú spôsobené náhle zmeny počasia a čo nás čaká v budúcnosti? Podľa odborníkov to bude štandard, ktorý prináša klimatická kríza.

Svieti slnko, odrazu prídu husté mračná, spustí sa 15-minútový lejak, ktorý zatopí mestá a obce. Odborníci tvrdia, že si na to máme zvykať. Dôvod? Zem sa otepľuje čoraz rýchlejšie.

Prečítajte si tiež:

Ako tvrdí Zuzana Hudeková zo Slovenskej agentúry životného prostredia, do ovzdušia stále vypúšťame skleníkové plyny, ktoré jednoducho narúšajú systém a nič iné sa nemôže stať, ako že to bude iba horšie.

„Toto potom spôsobuje, že v lete pri jednotlivých situáciách môže byť vo vzduchu obsiahnuté väčšie množstvo vodných pár,“ hovorí klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

To spôsobuje silné a intenzívne búrky.

„V priestoroch, kde sa búrka vytvorí, sa niekedy aj rozpadne, preto potom vznikajú situácie, že naprší napríklad za necelú hodinu aj viac ako 50 milimetrov zrážok. Tam, kde sa toto stane, vznikajú lokálne povodne,“ vysvetľuje klimatológ.

Vplyv na ich vznik nemá len globálne otepľovanie. Problémom je viac betónu ako zelene.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.