Poslanci vystavili ministerke Lubyovej vysvedčenie

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.
Zdroj: TASR

Ona osobne hodnotí skončení celý školský rok vo funkcii za úspešný.

Papierové vysvedčenie síce nedostáva, no známky pre ňu máme. Prvý školský rok vo funkcii ministerky školstva má za sebou Martina Lubyová. Mnohí učitelia či opozícia ju ale nechvália. Vyčítajú jej, že sa stále nerozbehli eurofondy za stovky miliónov eur a celý školský rok jej trvalo, kým vláde predložila veľkú reformu. Nominantka SNS svoju misiu zatiaľ považuje za úspešnú.

Na horúcu stoličku si sadla pár dní po začiatku školského roka. Vystriedala Petra Plavčana, ktorý odišiel pre problémy s eurofondami. „Bol to raketový štart a snažili sme sa šprintovať od prvej chvíle," povedala

Hasila eurofondový škandál a učitelia očakávali, čo urobí s nutnou reformou. Martina Lubyová ale označila Učiace sa Slovensko za nerealizovateľné a dokument nechala prepísať. Trvalo takmer celý školský rok, kým ho schválila vláda. „Myslím, že v tomto sme boli úspešní, máme splnenú domácu úlohu. Pokiaľ ide o Národný program, ten je prijatý," tvrdí ministerka.

Národný program predstavila, každý si môžeme myslieť o tom svoje. "Problém je v tom, že  Národný program neprechádza v parlamente, že nemá záruku na ďalšie obdobie," konštatovala Alena Petáková zo Združenia samosprávnych škôl Slovenska.

Za dva roky sa má na zmeny minúť 1,5 miliardy. Aj ministerka ale priznáva, že mnohé úlohy sú teoretické - treba robiť analýzy a meniť zákony. Podľa jej slov treba nastaviť prostredie regulácie a zákony na to, aby sa všetky ďalšie reformy mohli udiať. Petáková jej však oponuje, že žijeme teraz a pomoc potrebuje školstvo teraz.

Predseda školského výboru Ľubormír Petrák považuje ministerkin rok za relatívne úspešný, vrátane prijatých legislatívnych zmien. Napríklad zvýši sa motivácia pre školy a firmy, aby sa zapájali do duálneho vzdelávania. Počty stredoškolákov v jednotlivých odboroch sa určia podľa toho, čo potrebujú firmy. Učiteľom sa vždy v januári zvýšia platy dva roky po sebe o desať percent.

Opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že sa neuskutočnili zmeny. Zvyšovanie platov učiteľov považuje za lepenie problému. Dal by jej známku dobrý.

Známka od líderky OĽaNO Veroniky Remišovej, ako nám povedala, by ministerku veľmi nepotešila. Petrák by jej dal niekde medzi výborný - chválitebný.

Lubyová považuje skončený školský rok 2017/18 za úspešný, ale dodáva, že treba sa snažiť byť ešte lepší a úspešnejší.

Desiatky problémov v školstve ale zostávajú, učiteľské povolanie stále neláka tých najlepších. Výsledky žiakov sa zhoršujú, chýbajú učebnice aj podmienky pre deti so znevýhodnením.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Martina lubyová

Dôležité udalosti