Od 1. júla za služby výjazdovej detskej pohotovosti zaplatíme v Bratislave 340 eur ročne

Ilustračná foto.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nie je to však jediná zmena, ktorú ministerstvo zdravotníctva prinieslo.

Od nedele bude všetko inak. Lekárske pohotovosti sa menia. Okrem toho, že pacienti môžu mať chaos, nový systém má aj ďalšie hrozby. Nemocnice sa boja plných urgentov, na západnom Slovensku si zas detská výjazdová pohotovosť začne pýtať vyše 300 eur.

Nové pravidlá zaskočili aj rodičov na Facebooku. Detská výjazdová pohotovosť v Bratislavskom kraji doteraz za chorým dieťaťom prišla domov po celú noc za symbolický poplatok. Po novom za to rodičia namiesto dvoch eur zaplatia ročný paušál vo výške 340 eur.

Majiteľ výjazdovej pohotovosti na kameru hovoriť odmietol. Svoje stanovisko ale vysvetlil na sociálnej sieti. Od nedele im za nočné výjazdy poisťovne prestanú platiť tak, ako to robili doteraz. Ceny sú teda vraj nútení zdvihnúť. Zatiahnutie kohútika od poisťovní potvrdila aj ministerka zdravotníctva.


Nie je to však jediný problém, ktorý so sebou zmeny priniesli. Ministerstvo zdravotníctva pravidelne opakuje, že hoci bežné ambulantné pohotovosti nebudú po novom otvorené celú noc, pre vážne stavy ostávajú nonstop nemocničné urgenty.

Na urgent, na rozdiel od ambulantnej pohotovosti, patria vážne stavy, nie kašeľ či chrípka. Za návštevu s takýmto problémom tam navyše pacient zaplatí aj poplatok desať eur a môže nakaziť ostatných.

Pre zhrnutie, ambulantné pohotovosti budú od nedele otvorené od štvrtej do desiatej večer. Ich zoznam nájdete na internetových stránkach žúp, aj na webe ministerstva zdravotníctva.

Po desiatej večer pacientom ostávajú urgentné príjmy. Tam sa ale treba pripraviť, že prednosť majú pacienti v akútnom či vážnom stave a je teda možné, že si počkáte dlhšie.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Detská pohotovosť

Dôležité udalosti