Od nedele budú menej prísne pokuty pre vodičov aj cyklistov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Lacnejšie obídu cyklisti s niekoľkými pivami v krvi i šoféri ignorujúci smerovky či svetlá.

Menej prísne pokuty pre vodičov aj cyklistov. Polícia od nedele 1. júla mení sadzby trestov až pri 24 priestupkoch. Lacnejšie obídu cyklisti s niekoľkými pivami v krvi i šoféri ignorujúci smerovky alebo zasvietené svetlá.

Pokuty za priestupky na našich cestách sú relatívne vysoké, v rámci celej V4 dokonca najvyššie. „Tie sadzby, ktoré boli znížené pri udalostiach, ktoré nie sú príčinou dopravných nehôd," vysvetlila rezortná ministerka vnútra Denisa Saková.

Výška pokút klesne niekedy aj o desiatky eur. Menej zaplatíme najmä za chyby z nepozornosti, ako sú nepoužitie smerovky, nezapnutie svetiel alebo zabudnuté doklady, ale napríklad aj za vyhadzovanie odpadkov z auta na cestu.

Podľa analytika Mariána Ürgeho by sa pokuty nemali znižovať, keďže naši vodiči nie sú tak disciplinovaní ako vodiči v iných štátoch. Navrhol by alternatívne tresty.

Sankcie sa však nemenia v prípade prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti. V blokovom konaní na mieste môže polícia za tento priestupok vodičovi uložiť pokutu do výšky 800 eur.

Okrem znižovania pokút zavádza ministerstvo aj ich rozpätie. Kým doteraz boli sankcie pevne dané, od júla budú mať policajti v mnohých prípadoch len určené mantinely, v ktorých sa môžu pohybovať.

Ministerstvo vnútra si od toho sľubuje, že výška pokút bude vďaka tomu viac zodpovedať vážnosti priestupkov. „Bude to taká trošku divočina. Opäť sa budú hádať s tými vodičmi a bude to závisieť od toho, ako sa ten policajt vyspí a akú pokutu sa mu bude chcieť dať," tvrdí Ürge.

Zmeny sa netýkajú len vodičov. Pre cyklistov je najväčšou novinkou zjemnenie trestu za jazdu pod vplyvom alkoholu. Ak nafúkajú do promile, zaplatia už len 20 eur.

Znížene Saková to odôvodnila tým, že mali pocit, že sú príliš vysoké proti priemeru európskych krajín. „Samozrejme nie je to tak, že by sme to tolerovali," dodala.


Téme sa venoval Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti