ZMOS a SK8 žiadajú prezidentku o pomoc s vyplatením peňazí pre zvýšené ceny energií. Podľa ÚMS však treba počkať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zdroje, ktoré boli uvoľnené na kompenzáciu cien energií, sa nevedia zrazu nájsť. Mestá a obce volajú po riešení. ZMOS a SK8 o pomoc požiadali prezidentku Zuzanu Čaputovú. 

Samosprávam bolo po rokovaniach ešte s predošlou vládou prisľúbených viac ako 100-miliónov na kompenzáciu zvýšených cien energií. Peniaze im však doteraz vyplatené neboli. 

Ako uviedol Jozef Viskupič, predseda Združenia samosprávnych krajov SK8, je pre nich sklamaním, že plánované stretnutie s vládou 13. júla k riešeniu situácie v samosprávach bolo zrušené.

Prečítajte si tiež:

Stretnutie s vládou i prezidentkou

Peniaze, ktoré im boli na kompenzáciu cien energií sľúbené, sa podľa nich zrazu nevedia nájsť. Apelujú tak na prezidentku, aby sa so zástupcami samospráv stretla a v situácii zasiahla.

Do podateľne prezidentskej kancelárie v pondelok (17. 7.) doručili list so žiadosťou o jej stretnutie spolu s vládou. „Aby sa sľúbených 108-miliónov našlo,“ dodal Viskupič.

ZMOS aj Združenie SK8 evidujú plánované piatkové (21. 7.) mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktoré sa má týkať prijatia uznesenia o opatreniach v súvislosti s rastom cien energií v samosprávach.

Ako povedal Viskupič, obciam, mestám a krajom je nateraz jedno, aká politická zostava v parlamente je. Vyzval poslancov, aby zbytočne nepolitikárčili, ale aby sa snažili samosprávam pomôcť a požiadavku podporiť.

Prečítajte si tiež:

Skrátené legislatívne konanie

Predseda ZMOS Jozef Božik zdôraznil, že finančné opatrenie je pre samosprávy nutnosťou, aby si kraje mohli aspoň sčasti doplniť svoje zdroje.

„Nie je to samoúčelné, nepýtame nič navyše, iba to, čo bolo vyrokované,“ uviedol Božik s tým, že na rokovaniach ešte podľa predošlej vlády našli výbornú zhodu, no pre jej pád sa veci nedotiahli.

Od prezidentky tiež chcú, aby apelovala na premiéra, nech požiada o skrátené legislatívne konanie, inak sa vyplatenie peňazí bude naďalej preťahovať.

Prezidentka v pondelok (17. 7.) popoludní avizovala, že so zástupcami miest a obcí sa stretne v utorok (18. 7.) o 10.00 hodine. 

Prečítajte si tiež:

Premiér žiada o trpezlivosť

Premiér Ľudovít Ódor požiadal o trpezlivosť do polovice, respektíve konca augusta, keď bude k dispozícii vyúčtovanie štátneho rozpočtu. Nepovedal, že peniaze samosprávam vláda nevyplatí. V pondelok popoludní o tom na tlačovej konferencii informoval prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

„Už po prvom stretnutí s premiérom nám bolo povedané, že samosprávy si musia počkať na to, akým spôsobom dopadne vyúčtovanie rozpočtu k 30. júnu, vláda to bude vedieť v polovici augusta. Na základe toho nám povedia, koľko peňazí budú mať k dispozícii v rozpočte a akým spôsobom nás budú vedieť vyplatiť,“ povedal Rybníček s tým, že počkať nie je problém.

Pozrite si celé vyhlásenie predsedu Združenia SK8 Jozefa Viskupiča a predsedu ZMOS Jozefa Božika: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.