Volebná kampaň očami experta: Jedna strana prekvapila a tri sa trápia

Bilbord strany Progresívne Slovensko a strany Hlas.
Bilbord strany Progresívne Slovensko a strany Hlas. Zdroj: TVNOVINY.sk

Kým ľudia dovolenkujú, politici obiehajú regióny a lákajú voličov. Tesne pred voľbami bude kampaň podľa experta vyostrená a niektoré strany sa budú snažiť čo najviac polarizovať spoločnosť. V týchto voľbách si zmerajú sily aj „spin doktori“, ktorí majú za sebou úspešné kampane aj v Česku.

Do volieb zostáva vyše dva a pol mesiaca a po dlhej dobe tu máme letnú politickú kampaň. Politici okrem tradičných bilbordov využívajú aj teplé počasie a v teréne sa stretávajú s voličmi.

Nielenže sa očakáva najdrahšia predvolebná kampaň v histórii Slovenska, ale odborník na politický marketing predpokladá, že bude aj veľmi ostrá a radikálna.

Prečítajte si tiež:

Politici pre kampaň dovolenkujú na Slovensku

Odborník na politický marketing Róbert Slovák hovorí, že je dobré, že parlamentným voľbám predchádza leto. Dovolenky a letné obdobie totiž podľa neho umožňujú voličom odstup. Menej sa zaoberajú politikou a nelomcujú nimi silné emócie.

K urnám by tak mohli prísť s „vychladnutými“ hlavami. Politici si však nevydýchnu. Práve naopak. Očakáva, že čím bližšie budeme k termínu volieb, tým bude kampaň ostrejšia a polarizujúcejšia.

„Bude sa to rozdeľovať na dve protichodné emócie. Jedna bude vyvolávať nenávisť a hľadať nepriateľov a druhá strana sa bude snažiť o zmiernenie a upokojovanie,“ konštatuje Slovák.

Momentálne podľa Slováka dominujú kampani bilbordy a výjazdom. Podľa Slováka sa aj mnoho politikov rozhodlo dovolenkovať na Slovensku, aby tak mohli kampaňovať nonstop.

Hlas spustil svoj „Pelletón“, v rámci ktorého cestujú po Slovensku. V Bánovciach nad Bebravou bude napríklad ich hosťkou Gizka Oňová.

Demokrati vyrazili do regiónov na roadtrip s karavanom. Smer, Republika aj SNS sa objavili na oslavách zvrchovanosti, kde napríklad Milan Uhrík hovoril, že Brusel nám nemôže diktovať, koľko migrantov máme prijať.

Asi najväčšie regionálne výjazdy má za sebou Igor Matovič a jeho Obyčajní. Diskusie s názvom Bez ochranky začali organizovať ešte v marci. Tu s občanmi otváral aj kontroverzné témy ako očkovanie a pandémiu.

Aj Progresívne Slovensko, ktoré sa profiluje skôr ako strana pre mestského voliča, sa v lete presúva do menších miest po celom Slovensku.

Debaty so svojimi členmi organizuje v regiónoch aj SaS. Tá sa ako jediná strana rozhodla ísť do týchto volieb aj so zmenou vizuálu.

Prečítajte si tiež:

Kollárovi sa nedarí bojovať s antikampaňou

Práve kampaň liberálov považuje Slovák zatiaľ za slabú. Zmena vizuálu im podľa neho vôbec nepomohla. Práve naopak.

„Myslím si, že bola škoda, že prešla rebrandingom, zmenila názov aj farby. To, na čom mohla stavať, že sú stabilným prvkom slovenskej politiky, to zahodila a išla ako by úplne nanovo. Bol to zbytočný ťah. My tomu hovoríme samoúčelná kreativita,“ konštatuje odborník.

Slabo komunikuje podľa Slováka aj Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina. Dodáva, že zatiaľ sa nedokázali vysporiadať s „antikampaňou“ a negatívnymi informáciami, ktoré sa na valia na Kollára ohľadom jeho expartnerky Barbory Richterovej.

„Fyzické násilie je vážna téma a on to bude mať veľmi ťažké, aby z toho vykorčuľoval a aby bol prijateľný pre voličov,“ myslí si Slovák.

Nedarí sa ani Hlasu. Podľa odborníka si uvedomujú klesajúce preferencie a uchýlili sa k populizmu.

„Pri Hlase mám pocit, že komunikujú veľmi populistické témy ako napríklad ceny potravín a zodpovednosť politikov. To je paradoxné, lebo majú na kandidátke ľudí, ktorí sú podozriví z rôznych protiprávnych skutkov,“ konštatuje Slovák.

Hlas na bilbordoch odkazuje najmä na ceny potravín, energií a naposledy Peter Pellegrini predstavil aj svoju knihu Slovensko vlastnou cestou.

„Cielia na podobného voliča ako Smer a myslím si, že im nemajú čo ponúknuť. Ak ostanú v nevyhranenom móde, novú skupinu voličov nezískajú, práve naopak. Môže sa im stať, že príde ešte aj o tých, čo mali,“ myslí si Slovák.

Prečítajte si tiež:

Hoci Hlas komunikuje najmä populistické témy, snažia sa ísť umiernenou cestou neútočenia a aj tým sa chcú vyhraňovať voči Smeru. Podobnou zmierlivou rétorikou sa prezentujú aj Demokrati a Progresívne Slovensko. Tieto subjekty často skloňujú slušnosť a snahu neútočiť. Z týchto strán to podľa odborníka najlepšie vychádza progresívcom.

Ich výhodou je aj to, že ešte neboli vo vláde. Hlas je spájaný s vládami Smeru a Demokrati zas majú vedenie zložené z ministrov Matovičovej a neskôr Hegerovej vlády.

Nesú si teda históriu, ktorá im nepridáva na popularite.

PS však dokáže aj niečo navyše, čo sa iným stranám nedarí. Podľa Slováka dokázali vystúpiť z vlastnej bubliny a naberajú nových voličov.

„Pracujú na tom, aby ich predseda bol známejší. Michal Šimečka je menej známy ako predsedovia iných strán, keďže je už štvrtým predsedom strany, ktorá je stále mimo parlamentu. Zvlášť na Slovensku je dôležité, aby bola strana priradená ku konkrétnej tvári. V tomto sa im už darí,“ hovorí Slovák.

Prečítajte si tiež:

Kampaň SaS vedie kontroverzný marketér, ktorý pomáhal aj Andrejovi Babišovi

Podľa zákona môžu strany minúť na kampaň maximálne tri milióny eur.

Niektoré strany však tvrdia, že celú zákonom povolenú sumu neminú. Hnutie Republika napríklad tvrdí, že rátajú s rozpočtom 500-tisíc eur. Zatiaľ vraj minuli polovicu. Vravia, že v najbližšej dobe sa chcú sústrediť na oslovenie vlasteneckých a nerozhodnutých voličov.

Na nerozhodnutých plánuje cieliť aj PS. „Pre nerozhodnutých voličov a voličky budeme organizovať špeciálne diskusie. Pred diskusiou im poskytneme dotazník politických postojov k zásadným otázkam pre budúcnosť Slovenska, ten im následne umožní svoje odpovede porovnávať medzi sebou a diskutovať ich priamo s kandidátmi a kandidátkami PS,“ dodáva hovorca PS Radovan Choleva.

Zatiaľ minuli 876-tisíc eur. Plán je minúť 1,5 milióna eur. Podobný rozpočet plánuje aj mimoparlamentné KDH. Doteraz minuli vyše 310-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Súboj českých marketérov

Niektoré strany si stavili na marketérov a reklamné agentúry. Asi najznámejší je Marek Prchal, ktorý vedie kampaň strane SaS a v minulosti pracoval pre Andreja Babiša a jeho ANO. Prchal mal v Česku problémy s dodržiavaním etických štandardov. Združenie reklamných profesionálov Art Director’s Club Czech Republic dokonca vyhodilo Prchala zo svojho klubu.

O kampaň Hlasu sa stará ďalší bývalý Babišov „spin doktor“. Je ním Marek Hanč. Z Babišovho tímu odišiel po neúspešných voľbách v roku 2022.

Volebným stratégom Progresívneho Slovenska je Martin Burgr, ktorý je už v prostredí progresívcov známe meno. Pracoval na kampani Zuzany Čaputovej, českého prezidenta Petra Pavla a primátora Bratislavy Matúša Valla.

Spolu s Burgrom pracoval aj stratég Michal Repa, ktorý tieto voľby pomáha Demokratom Eduarda Hegera.

Oslovili sme aj ďalšie relevantné strany, či využívajú na kampaň externých spolupracovníkov. Z tých, čo odpovedali konkrétne, OĽANO, Republika ani KDH nespolupracujú s odborníkmi zvonku. Spoliehajú sa na vlastné politické skúsenosti.

Voličom zo zahraničia putujú volebné materiály. Pozrite sa, ako bude vyzerať voľba zo zahraničia po novom (16. 6.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.