Z 50 na 30. Bude sa meniť maximálna rýchlosť v mestách?

Autá stoje v zápche
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Michal Svítok

Z 50 na 30. Takto by podľa Bruselu mohla v Európe vyzerať maximálna rýchlosť v mestách. Bratislava, Banská Bystrica či Košice sú k tomu naklonené, avšak len sčasti. Podľa odborníka by prišlo k upokojeniu dopravy, vystríha však pred jednou vecou.

Európska komisia by chcela plošne znížiť maximálnu povolenú rýchlosť v mestách, kde sa autá miešajú s chodcami a cyklistami. Po novom by vodiči v takýto lokalitách jazdili maximálne 30 km/h. Hlavným dôvodom je bezpečnosť.

K tomuto kroku pristúpili už aj viaceré európske metropoly ako Paríž, Madrid či Berlín. Naše hlavné mesto odkazuje, že si maximálnu rýchlosť v určitých zónach už reguluje samo.  

„V zónach so zavedeným systémom regulovaného parkovania PAAS platí maximálna rýchlosť 30 km/h automaticky. Čiže už dnes máme v Bratislave viaceré ucelené zóny, kde platí táto maximálna rýchlosť,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Zároveň dodal, že súčasne prebieha na meste snaha uplatniť aj iné prvky upokojovania dopravy, ako je znižovanie rýchlosti. Bubla ako príklad uviedol presmerovania tranzitu mimo centrálnej oblasti.

Prečítajte si tiež:

​Nad plošným znížením rýchlosti neuvažujú

V metropole východu tiež plánujú pristúpiť k zníženiu rýchlosti, ale nie plošne, len vo vybraných lokalitách.

„Hlavnými cieľmi aktualizovaného dokumentu je rozvoj a optimalizácia mestskej hromadnej dopravy a jej zapojenie do integrovaného dopravného systému, upokojovanie dopravy na území mesta a v obytných zónach zavádzaním zón s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h, obytných, školských zón, peších zón či cesty pre bicykle, ako aj úpravami uličných priestorov,“ ozrejmil hovorca Košíc Dušan Tokarčík.

V Banskej Bystrici zasa upozorňujú na fakt, že mesto takéto opatrenia môže zaviesť len na mestských cestách. Ak by totiž malo platiť plošne, musel by sa upraviť zákon.

„V Banskej Bystrici môžeme v prvom kroku uvažovať len o prípadných obmedzeniach najvyššej dovolenej rýchlosti na miestnych cestách,“ vysvetlila hovorkyňa Dominika Adamovičová.

Mesto vidí pre takýto krok priestor hlavne na komunikáciách, kde sa pohybuje mnoho chodcov či cyklistov, a pri školách, zdravotníckych zariadeniach či obchodných centrách.

Prečítajte si tiež:

​Zníženie rýchlosti má prísť tam, kde to dáva zmysel

Odborník nemá s takýmto opatrením problém, ale upozorňuje na jednu vec.

„Plošné zníženie rýchlosti v obci na 30 km/h by vo všeobecnosti spôsobilo upokojenie dopravy, lenže v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy by mohlo dochádzať, paradoxne, k väčším dopravným problémom. Sú miesta, v ktorých je vyššia rýchlosť žiaduca a môže ísť aj o centrá miest,“ ozrejmil Erik Stríž, motoristický novinár z portálu autoviny.sk.

Preto je podľa Stríža dôležité vypracovať štúdie jednotlivých lokalít, aby sa zaistilo, že znížením rýchlosti nedôjde k zvýšeniu napätia medzi vodičmi, dopravným nehodám a škodovým udalostiam, ale v konečnom dôsledku aj k zvýšeniu emisií.

„Automobily so spaľovacími motormi, okrem hybridov a plug-in hybridov, produkujú vysoké emisie práve pri rozbiehaní a pri jazde na jednotke a dvojke,“ dodal Stríž.

Pozrite si reportáž o výstavbe veľkej križovatky pri Bratislave, ktorú sme odvysielali 16. júla:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.