Číslo, na ktoré čakalo celé Slovensko. Ochranári zverejnili počet medveďov žijúcich v našich lesoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku je odhadom maximálne 1275 jedincov medveďa hnedého. Najväčšia populácia je evidovaná v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde má byť 278 jedincov.

Vyplýva to zo štúdie zameranej na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku, ktorú zverejnila Štátna ochrana prírody SR. TASR o tom informovali z oddelenia komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Vedci z Univerzity Karlovej a Českej poľnohospodárskej univerzity odhadujú veľkosť populácie tejto šelmy na 1056, v intervale 1012 až 1275 jedincov, priblížil envirorezort. Hustota populácie bola podľa neho stanovená na desať jedincov na 100 štvorcových kilometrov.

Prečítajte si tiež:

"Napriek tomu, že k zásadnému nárastu celkového počtu medveďov na Slovensku podľa výsledkov štúdie nedošlo, ministerstvo rozumie obávam verejnosti zo stretu s medveďom," podotkol rezort. Je podľa jeho slov nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom.

Pracovníci ŠOP SR spolu s dobrovoľníkmi vyzbierali celkovo 2 179 vzoriek DNA, zväčša medvedieho trusu a srsti. Tieto vzorky vedci analyzovali a objavili 1036 genotypov. Na základe toho došli ku konečnému číslu 1275 jedincov.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.