Slováci sa sami oberajú o úspory v druhom pilieri

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Až 80 percent z nás má peniaze vo fondoch, ktoré nezarábajú.

Pred rokmi zahodili list zo Sociálnej poisťovne do koša a teraz sa oberajú o tisíce eur, ktoré by mohli mať na penzii. A nie preto, že by bol zlý systém, ale preto, že väčšina sporiteľov svojim úsporám zarobiť nedovolí.

Pred piatimi rokmi sa pre zmenu zákona za druhej Ficovej vlády úspory ľudí povinne presunuli do bezpečnejších fondov. Vraj preto, aby mali sporitelia záruku, že budú mať na účte aspoň toľko, koľko sa im každý mesiac pripíše. Ak nesúhlasili, mohli poslať návratku, no spravil tak len jeden z desiatich.

Dôvodov bolo viacero, jednak to bolo súčasťou politickej kampane, mnohým sa navyše nechcelo posielať naspäť návratku do DSS, ďalší sa obávali strát a môže to byť aj tým, že ľudia nemajú povedomie o dlhodobom investovaní.

Bol to jeden z najväčších politických zásahov do systému sporenia a teraz je už jasné, čo to spravilo s úsporami.

„Tým, že sa ľudia nezaujímali o úspory a boli automaticky presunutí do dlhopisových garantovaných fondov, počas piatich rokov mohli prísť o viac ako 1 600 eur," vysvetlila hovorkyňa DSS Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Samozrejme platí, že bývalé výnosy nie sú zárukou budúcich. No rozdiel medzi tým, keď si niekto sporí celý čas garantovanom fonde, sa môže vyšplhať až na dvojnásobok oproti tomu, keby svoje peniaze presunul do rizikovejších fondov.

„A práve tam je problém, že ľudia nevedia, že ten druhý pilier je dlhodobým sporením v priemere aj viac ako 40 rokov, a vtedy nevadí aj keď tie akciové trhy poklesnú viac a potom zas vystrelia hore, lebo z dlhodobého pohľadu zarobia viac," tvrdí šéf DSS Allianz Marián Kopecký.

Zarážajúce je, že dnes má 80 percent Slovákov svoje úspory druhého piliera vo fondoch, ktoré nezarábajú. A tým sa sami pripravujú o peknú čiastku peňazí na dôchodku.

„Pointa sporenia v druhom pilieri je tá, že bez ohľadu na to, či sú konzervatívnejší, mladí ľudia by mali stopercentne ísť do toho negarantovaného fondu všetkými svojimi úsporami. Naopak, vo veku tesne pred dôchodkom, zákon myslí aj na to a automaticky je nastavené pravidlo, že sa postupne presúva ľuďom časť úspor do garantovaného fondu," zdôraznil Kopecký.

Tak, aby mali tesne pred dôchodkom už zaručené, že im úspory prudko neklesnú. Ešte dôležitejšia, než výber fondu, je iná voľba, či do druhého piliera vôbec vstúpiť. Dnes môžu do druhého piliera vstúpiť mladí až do veku 35 rokov, potom túto možnosť strácajú.

Téme sa venovala Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti