Slováci robia pri praní dve zásadné chyby

Ilustračná snímka.
Zdroj: TanyaRozhnovskaya/shutterstock.com

Prieskum naprieč Európou.

Každú hodinu sa v Európe zapnú štyri milióny naplnených práčok. Slováci v porovnaní s priemerom však perú častejšie a menej efektívne. Používame zbytočne veľa chémie a perieme na vysokých teplotách.

Na čistote bielizne a nášho oblečenia nám záleží. Prieskum naprieč Európou ale odhalil, že sme si stále nezvykli prať pri nízkych teplotách a teda aj takýmto spôsobom šetriť. Prací program nastavujeme minimálne na 40 stupňov.

„Slováci perú na o niečo vyššej teplote, ako je to zvykom v Európe. Samotní výrobcovia zdokonaľujú technológie, ktoré umožňujú prať aj bežnú bielizeň na nižších teplotách," vysvetlil riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.

Tieto chyby robíte najčastejšie pri praní v automatickej práčke

Slováci v porovnaní s Európou perú častejšie. V priemere takmer 6,5-krát za dva týždne a míňame aj viac pracieho prostriedku, než je treba, keďže väčšina z nás nesleduje odporúčané dávkovanie.

Podľa Tuchschera za posledných 10 rokov sa výrazne znížil podiel tých, ktorí čítajú upozornenia na pracích prostriedkoch. „Aj prostredníctvom obalov sa výrobcovia snažia upozorniť, či tekuté alebo pracie prášky umožňujú pranie s menšími pracími dávkami," tvrdí.

TIP: Viete, ako často musíte prať podprsenku? Odpovie vám odborníčka

Až tri štvrtiny z nás si pritom myslia, že dávkovanie pracej chémie majú v malíčku. Podľa inštrukcií výrobcov sa však riadi len asi polovica. Slováci zostali verní tradičnému klasickému prášku, ktorý používa dve tretiny z nás. Druhý najčastejší je tekutý prací prostriedok a len štvrtina používa pracie kapsule.

„Prieskum tiež ukázal, že asi tretina domácností stále nesprávne uskladňuje pracie prostriedky a tým pádom vystavujú svoje deti riziku dostupnosti k chémii, ktorá môže byť pre ne nebezpečná," dodal Tuchscher.


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme My ženy

Dôležité udalosti