Bývalý dekan z UK Milan Trizna dostal za korupciu podmienku i peňažný trest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý zamestnanec Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Milan Trizna dostal za prijímanie úplatku trojročný podmienečný trest odňatia slobody so štvorročnou skúšobnou dobou. Musí zaplatiť aj 8000 eur.

V piatok o tom rozhodol samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý schválil dohodu uzavretú medzi Triznom a prokurátorom. Rozhodnutie je právoplatné.

Prečítajte si tiež:

V skúšobnej dobe sa musí Trizna podrobiť aj probačnému dohľadu. Má tiež povinnosť absolvovať výchovný program, súčasťou ktorého je i účasť na pojednávaniach ŠTS týkajúcich sa korupcie.

V prípade nezaplatenia peňažného trestu by si musel odpykať náhradný trest v podobe štyroch mesiacov väzenia.

Maximálny trest

„Odsúdenému bol uložený maximálny možný podmienečný trest odňatia slobody, aký vôbec zákon umožňuje,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Jenčík s tým, že prokuratúra nepristúpila k mimoriadnemu zníženiu trestu.

Trizna po skončení verejného zasadnutia na otázky médií neodpovedal. „Rozhodnutie vnímame ako spravodlivé a zákonné,“ povedala jeho obhajkyňa Jitka Hasíková.

Návrh na schválenie dohody pre zločin prijímania úplatku podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na súd 6. júla.

Prečítajte si tiež:

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zadržal Triznu 19. apríla pri preberaní úplatku vo výške 20.000 eur. Vyžiadal si ho v súvislosti s preberacím konaním vykonaných stavebných prác na Prírodovedeckej fakulte a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Trizna bol v minulosti dekanom jednej prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Prokurátor priblížil, že Triznovu žiadosť o úplatok nahlásil majiteľ stavebnej firmy.

Vyšetrovanie malo rýchly priebeh. „Krátko na to, ako sa nám agent ozval, boli použité informačno-technické prostriedky. Celé žiadanie úplatku a jeho prevzatie bolo okamžite zadokumentované,“ priblížil prokurátor.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.