Oba pochody podporujú rodinu, napriek tomu sa nezhodujú. Boli sme na Dúhovom PRIDE aj na Hrdí na rodinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Bratislave sa v sobotu (22.7.) konali dva pochody. Návštevníci oboch podujatí prišli osláviť rodinu a lásku, no v názoroch sa napriek tomu medzi sebou nezhodujú. Boli sme sa pozrieť, ako to na akciách vyzerá.

Na Námestí slobody v Bratislave sa o 12.00 h začal 13. ročník festivalu Duhový PRIDE 2023. Zúčastnilo sa ho niekoľko tisícok ľudí.

„Minulý rok prišlo 12-tisíc ľudí, tento rok očakávame ešte o niečo viac. Najviac ľudí sa zrejme zúčastní pochodu,“ povedala portálu TVNOVINY.sk PR manažérka akcie Nataša Findrová. Hlavným cieľom podujatia je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI+) ľudí. 

​Na podujatí vystúpilo niekoľko kapiel a k slovu sa dostali aj významné osobnosti. Neodlúčiteľnou súčasťou festivalu bol aj pochod mestom. 

„Našimi hlavnými hodnotami sú rovnosť a sloboda a vítame všetkých ľudí, ktorí ich prídu s nami prejaviť. Žijeme však v spoločnosti, kde tieto hodnoty nie sú samozrejmosťou,“ píšu organizátori na svojej web stránke.

Sprievod mestom sa začal o 14.00 h a trval približne hodinu. Cez centrum Bratislavy sa prešli tisícky farebne oblečených ľudí, ktorí počas pochodu oslavovali svoju inakosť, no zároveň jednotu.

Hrdí a nezničiteľní

Trinásty ročník Dúhového PRIDE s mottom „Hrdí a nezničiteľní“ je výnimočný z viacerých dôvodov. „Po dlhšom čase sme opäť na Námestí slobody, pretože na to predchádzajúce námestie sme sa už nezmestili," tvrdí PR manažérka. 

Findrová sa teší z vysokej návštevnosti. Vraj je to znakom toho, že sa spoločnosť voči LBGTI+ komunite otvára.

Novinkou bolo aj to, že sa z pochodu stal celodenný festival, kde si ľudia mohli vychutnať bohatý program. 

Minulý rok Slovenskom otriasla vražda Matúša a Juraja z Teplárne. „Na situáciu odkazujeme celým mottom. Tú tragédiu stále všetci spracovávame, ale stojíme tu. Oslavujeme to, že sme slobodní. Najradšej by sme tu však oslavovali s Matúšom a Jurajom,“ dodáva.

Nezničiteľná je aj vlajka zo špeciálneho materiálu Twaron. Je odolná proti streľbe, ohňu a prerezaniu. Špeciálna vlajka symbolizuje odolnosť a nezničiteľnosť LGBTI+ komunity.

Tento ročník bol odlišný aj v bezpečnostných opatreniach. Pri vstupoch do areálu stáli policajné hliadky, ktoré všetkým návštevníkom kontrolovali tašky. Ľudia si so sebou nemohli priniesť ostré predmety, zbrane, sklenené fľaše či dokonca väčšie dáždniky.

Aj v uliciach stálo viac policajných príslušníkov než minulé roky. „Pre októbrové udalosti sme sa museli v bezpečnosti vrátiť o pár rokov dozadu. Je to dôležité pre našu bezpečnosť a slobodu,“ hovorí.

Findrová tvrdí, že na PRIDE bol vítaný každý. „Môžu sa sem prísť ľudia s nami spoznať a porozprávať. Zistia, že sme úplne normálni,“ dodáva.

Na Slovensku sa necítia bezpečne

Opýtali sme sa návštevníkov festivalu, ako sa im páči na PRIDE. „Atmosféra je veľmi uvoľnená, je tu skvelá hudba a skvelí ľudia. Cítim sa tu bezpečne,“ povedala nám jedna z účastníčok.

„Prekvapilo ma množstvo ľudí. Páči sa mi, že neprišli len mladí ľudia, ale aj iné ročníky a rodiny s deťmi,“ popisuje návštevník.

Mnoho návštevníkov na našu otázku, či sa cítia na Slovensku bezpečne, odpovedalo neisto. „Keď som v Bratislave, je to celkom fajn. Mimo hlavného mesta sa však s priateľkou za ruku radšej nechytáme, bojíme sa,“ hovorí mladé dievča.

„Necítim sa bezpečne, obzvlášť po vražde v Teplárni. Niektorí ľudia o mne nevedia, že som inej orientácie, ani im to radšej nepoviem,“ tvrdí ďalšie dievča.

Pochod Hrdí na rodinu

O 15.00 h sa na Jakubovom námestí zišli stovky prívržencov tradičnej rodiny. Organizátorom je Aliancia za rodinu.

Atmosféra na podujatí bola pokojná a rodinná. Prišlo veľa seniorov aj rodín s deťmi z celého Slovenska. Rovnako ako aj účastníci Dúhového PRIDE, prišli podporiť rodinu a lásku.

„S účasťou sme spokojní, podľa našich odhadov je tu okolo 5-tisíc ľudí,“ uviedol organizátor pochodu Anton Chromík.

„Rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, inde sa to lepšie nedá. Nič iné nie je také výnimočné a žiadne iné priateľské vzťahy sa rodine založenej manželstvom muža a ženy nevyrovnajú. Rodina si zaslúži výnimočné postavenie,“ uvádzajú na svojom webe.

Polícia riešila dva incidenty​

Polícia dohliadala na priebeh verejných zhromaždení. Riešili dva incidenty.

„Predvedená bola jedna osoba v súvislosti so spáchaním priestupku na úseku extrémizmu, pričom priestupok sa bude ďalej riešiť zo strany odboru železničnej polície. Jedna osoba sa na výzvu dobrovoľne dostavila na policajné oddelenie, za účelom podania vysvetlenia v súvislosti s používaním dronu. Po zadokumentovaní priestupku, ako aj vykonaní potrebných úkonov, sa vec bude ďalej odstupovať na vecne príslušný Dopravný úrad,“ uviedla bratislavská polícia na sociálnej sieti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.