Výbuch plynu v chate pri Prievidzi. Detský horolezecký tábor sa skončil predčasne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dráma v detskom tábore. Chata, v ktorej boli ubytovaní malí českí horolezci, vybuchla. Nešťastie sa stalo v chatovej oblasti v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza okolo pol deviatej, keď deti raňajkovali.

V chate bolo v čase výbuchu 13 ľudí. Traja dospelí a desať detí do 15 rokov. Všetci z Prahy a okolia.

Do Lehoty pod Vtáčnikom prišli na horolezecký výcvik. Chata je v lese asi 6 kilometrov od dediny, v chatovej oblasti Sekaniny. Nie je tam takmer žiaden signál.

Zasahovali všetky záchranné zložky

 „Na miesto udalosti boli postupne vyslaní 13 príslušníci hasičského a záchranného zboru z Prievidze a Trenčína s piatimi zásahovými vozidlami,“ povedal Marián Petrík, hovorca hasičov v Trenčíne.

Tlaková vlna zdemolovala polovicu chaty. Úlomky zranili jedenásť ľudí. Na miesto smerovali sanitky aj dva záchranárske vrtuľníky. 

„Keďže zranení sa nachádzali na mieste, kde nebolo možné pristáť, lekár bol spustený k miestu nehody na lane pomocou palubného navijaka,“ uviedla Zuzana Hopjaková, hovorkyňa leteckých záchranárov.

Podľa Aleny Krčovej z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby utrpeli dospelí ľahšie až stredne ťažké poranenia. „Detaily k zdravotnému stavu detí nemôžeme uviesť vzhľadom na ich vek.“

Prečítajte si tiež:

Ako uviedla hovorkyňa leteckých záchranárov, ich lekár si do svojej starostlivosti prevzal najťažšie zranenú osobu, 11 ročné dievča českej národnosti, ktoré utrpelo poranenia tváre.

Pri vedomí a v stabilizovanom stave ju následne transportovali do Banskej Bystrice. Rovnako aj 45 ročnú Češku, ktorá mala poranenú ruku a viaceré povrchové zranenia.

Ďalší zranení skončili v nemocniciach v Bojniciach, Trenčíne a v Topoľčanoch.

„Policajti sú na mieste a dokumentujú miesto činu,“ povedala Ingrid Krajčíková, hovorkyňa polície v Trenčíne.

Prečítajte si tiež:

Obľúbená chata

Chata Smrečina je vyhľadávaná práve medzi horolezcami a turistami. Už 11 rokov patrí súkromníkovi.

Prenajímajú ju starší manželia z dediny, sám majiteľ ju pomáhal ako predseda turistického oddielu stavať. Na chatu utekal hneď ako sa dozvedel, čo sa stalo.

„Nechápem, čo sa mohlo stať. Ten sporák má poistku,“ uviedla majiteľka chaty.  

V nedeľu (23. 7.) vraj bola chatu sama pripraviť pre deti.

Ako prvá sa na chate ešte v nedeľu večer ubytovala žena s dieťaťom. Zvyšok skupiny prišiel vlakom v pondelok (24. 7.). Zostať mali týždeň.  

Prečítajte si tiež:

V dedine zriadili okamžite po nešťastí krízový štáb. Tých, ktorí sa pri výbuchu nezranili, aj tých, ktorých už z nemocnice prepustili, dočasne ubytovali v miestnej škole.

Sú tam s nimi aj ďalší horolezci z Česka, ktorí ich na chatu prišli pozrieť.

Ako uviedol Pavel Herda, prednosta obecného úradu Lehoty pod Vtáčnikom, turistom z chaty zabezpečujú stravu a vybavujú doklady. „A čakáme, kým prídu rodičia.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.