Slovensko boduje v rebríčku najlepších stredoeurópskych jedál. Našej tradičnej pochúťke tesne ušlo prvé miesto

Slovensko boduje v rebríčku najlepších stredoeurópskych jedál. Našej tradičnej pochúťke tesne ušlo prvé miesto
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Warut Chinsai

Sprievodca svetom jedla Taste Atlas zverejnil rebríček stovky najlepších stredoeurópskych jedál. Každému človeku chutí niečo iné. To, čo jeden považuje za veľkú pochúťku, druhý odmieta vôbec zjesť, no pokrmy v tomto zozname si jednoducho našli najviac priaznivcov.

Zoznam je zostavený na základe hodnotenia tisícov gurmánov, ktorí radi objavujú nové chute a precestovali už hodný kus sveta. Poradie sa priebežne mení, no najmä prvá desiatka väčšinou zahŕňa rovnaké jedlá.

​Dá sa povedať, že rebríček ovládlo Poľsko, ktoré má až 22 zástupcov. Najviac sa to prejavilo v TOP 10, kde sa ocitlo hneď 5 tradičných pokrmov našich severných susedov. Na prvom mieste kraľujú kolduny, poľské pirohy so štipľavou náplňou zaliate silným hovädzím vývarom.

Na druhom mieste sa so 16 zástupcami ocitlo Rakúsko, ktoré prispelo do najlepšej desiatky trhanými lievancami (7. priečka).

Prečítajte si tiež:

​Česko prispelo do zoznamu desiatimi jedlami, pričom najvyššie sa umiestnila sviečková, ktorej patrí 10. priečka. Niekoho možno prekvapí, že Maďarsko je s počtom 9 jedál až na 6. mieste za Chorvátskom a Nemeckom, ktoré prispeli do rebríčka rovnako ako Česko 10 jedlami.

Najvyššie umiestnené jedlo od našich južných susedov je slepačia polievka (Húsleves) na 12. mieste. 

Prečítajte si tiež:

​Slovenské jedlá majú v zozname 4 zástupcov, pričom takmer úplne na vrchol sa dostali zemiakové placky, ktorým patrí krásne 2. miesto. Bryndzové halušky sa tesne nezmestili do TOP 10, patrí im 11. priečka. Bodovala aj kapustnica (25.) a lokše (71.).

Kompletný rebríček si môžete pozrieť na stránke Taste Atlas.

Zemiakové placky sa v inom rebríčku dostali až na úplný vrchol. Pozrite si archívnu reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.