Jedlo v lete rýchlejšie podlieha skaze. Vďaka týmto tipom sa vyhnete zdravotným problémom

ilustračná snímka
ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Počas leta a horúčav by sme okrem dodržiavania pitného režimu nemali zabúdať ani na stravu. Najmä počas letných mesiacov by sme mali zvýšiť pozornosť pri uskladnení potravín. Nesprávne skladovanie môže ohroziť naše zdravie. 

Na správne uskladnenie potravín by sme mali dbať počas celého roka. Zvýšiť pozornosť treba najmä počas letných mesiacov. Vyššie teploty podporujú výskyt a množenie baktérií v mäse a iných výrobkoch omnoho rýchlejší ako v zime. 

Počas leta by sme mali svoje stravovanie jemne pozmeniť, nakoľko sa telo v lete prehrieva a zároveň prichádza o dôležité vitamíny a minerály, ktoré stravou musíme telu vrátiť späť.

V lete by sme mali voliť skôr ľahšiu a pestrejšiu stravu bohatú na minerály, vitamíny a iné výživné látky, ktoré telo na svoje fungovanie potrebuje. Zvýšiť by sme mali porcie ovocia, zeleniny a zároveň obmedziť ťažké a vyprážané jedlá. 

Prečítajte si tiež:

Pozor by sme si mali dať na potraviny, ktoré si vyžadujú uskladnenie v chlade a rovnako aj jedlá z rýchleho občerstvenia. Neodporúča sa konzumovať potraviny, ktoré majú netypickú vôňu, zmenenú farbu, zvláštnu konzistenciu alebo porušený obal. Takto porušené potraviny môžu v konečnom dôsledku spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti. Uvádza na svojej webovej stránke Úrad verejného zdravotníctva.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil tipy, ktoré treba dodržiavať, aby sme sa vyhli zdravotným ťažkostiam:

 • jesť len ovocie a zeleninu po očistení a dôkladnom umytí pitnou vodou
 • ľad do nápojov používať len ak je istota, že je vyrobený z pitnej vody
 • nekonzumovať pokrmy mäsové, vaječné nedostatočne tepelne upravené
 • neodporúča sa konzumovať jedlá príliš odlišné od našej stravy, pretože sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti
 • počas dovolenky v zahraničí neodporúča sa konzumovať jedlá pripravované na miestnych trhoviskách nakoľko úroveň hygieny prípravy pokrmov býva nižšia
 • zvážiť nadmerný príjem pikantných jedál, ktoré tiež môžu spôsobiť tráviace ťažkosti.
 • mäso a ostatné živočíšne potraviny uchovávať v chlade (mäso prirodzene obsahuje na povrchu mikroorganizmy, ktoré sa rýchlo pomnožia)
 • pri kulinárskom opracovaní napríklad mäsa dodržiavať teplotu najmenej 70 °C vo všetkých častiach
 • dodržiavať zásady hygieny (čistota rúk, čisté pracovné plochy a náradie).

Dôležité je pripomenúť, že riziko vzniku tráviacich ťažkostí môže spôsobiť aj zlé uskladnenie nakúpených potravín. Webový portál Veda na dosah odporúča dodržiavať nasledovné pokyny:

 • pri nákupoch sa snažte potraviny vyžadujúce chladenie či mrazenie transportovať podľa možnosti v chladiacej taške a čo najskôr uskladniť v chladničke alebo mrazničke
 • rýchlo schlaďte v chladničke všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny (najlepšie pod 5 stupňov Celzia)
 • pred servírovaním udržujte jedlo horúce (viac ako 60 stupňov Celzia)
 • neskladujte jedlá príliš dlhý čas, dokonca ani v chladničke
 • nerozmrazujte potraviny pri izbovej teplote
 • pri cestovaní uprednostnite potraviny, ktoré si nevyžadujú chladenie, prípadne ich počas cesty uskladnite v prenosnej chladničke

Prečítajte si tiež:

Ak sa potraviny skladujú pri izbovej teplote, mikroorganizmy v nich sa môžu množiť veľmi rýchlo. Tým, že sa teplota udržiava na hodnote pod 5 alebo nad 60 stupňov Celzia, sa rast mikroorganizmov spomaľuje alebo zastavuje. Niektoré nebezpečné mikroorganizmy sa však rozmnožujú aj pri teplote pod 5 stupňov Celzia.

Pri nesprávnom skladovaní a pri nedodržaní hygieny hrozí salmonelóza. Portál Preventívne.sk sa viac venuje tejto téme. Salmonelóza je častá a nepríjemná zdravotná ťažkosť, ktorá sa spája najmä s letným obdobím. Nesprávne tepelne spracované druhy mäsa (kuracie, hovädzie, bravčové), mlieka, mliečnych výrobkov a vajec sú častým spúšťačom salmonelózy.

Ďalej sem patria jedlá, do ktorých sa pridávajú surové vajcia (majonéza, koláče, zákusky). Vznik salmonelózy môže spôsobiť aj nedržanie osobnej hygieny, či nesprávna hygiena pri manipulácii a varení potravín.

Po salmonelóze je to práve hnačka a iné nepríjemné žalúdočné problémy, ktoré sú spôsobené nesprávnym spracovaním a skladovaním potravín a hotových pokrmov. Hnačka však nemusí prísť okamžite, dostaviť sa môže až od 6 do 72 hodín po konzumácii závadného jedla. Hnačka je vo väčšine prípadov sprevádzaná vysokými teplotami, nevoľnosťou, prípadne zvracaním. Pri hnačke nezabúdajte piť veľa vody, aby ste predišli odpadnutiu.

Nesprávnym nastavením teploty v chladničke spotrebujeme väčšie množstvo elektriny a zároveň znižujeme jej životnosť. Viac k tejto téme v nasledujúcej reportáži. (8.6.2018)

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.