Slovenskí kuchári chcú Michelina a spustili petíciu: Sme jediní v strednej Európe bez hviezdičky

Ilustračná snímka.
Kuchár servíruje jedlo v reštaurácii. Zdroj: shutterstock.com/Leonard Zhukovsky

Aby do krajiny prišiel michelinský sprievodca, štát musí zaplatiť vysoký poplatok. Ministerstvo dopravy sa touto témou zaoberá, ale finálnu žiadosť musí schváliť vláda. Tá sa zatiaľ nerozhodla.

Slovenskí kuchári chcú mať Michelina. Spísali petíciu, ktorú adresujú vláde, aby uzavrela zmluvu so slávnou francúzskou spoločnosťou Michelin Guide. Na základe zmluvy spoločnosť vyšle do krajiny sprievodcov, ktorí ju celú precestujú, a navštívia rôzne reštaurácie a prevádzky. 

Jedinou podmienkou je zaplatiť pomerne vysoký poplatok. Pre každú krajinu je iný. Slovensko by to vyšlo na takmer 500-tisíc eur. 

Podľa autorov petície to však stojí za to. Krajina, ktorú si michelinskí sprievodcovia všimnú, získa prestíž a zlepší sa tam cestovný ruch. Dodávajú, že Slovensko má čo ponúknuť aj v gastronómii.

Prečítajte si tiež:

Sme posledná krajina v strednej Európe, ktorá ešte neuzavrela spoluprácu

Michelinských sprievodcov môže Slovensko osloviť prostredníctvom štátnej agentúry Slovakia Travel. Jej úlohou je podporiť cestovný ruch a šíriť propagáciu Slovenska. Spadá pod ministerstvo dopravy.

Autor petície a vydavateľ bedekra Gurmán na Slovensku Radoslav Nackin hovorí, že ak agentúra uzavrie s Michelinom zmluvu, trvá niekoľko mesiacov, možno aj rok, kým tam vyšlú sprievodcu. 

Hovorí, že sme posledná krajina v stredoeurópskom priestore, ktorá túto spoluprácu nemá.

„Nie je to o propagácii štyroch - piatich reštaurácií, ktorým dá sprievodca hviezdičku. Prejde celú krajinu krížom-krážom, vyskúša spektrum reštaurácií, dáva odporúčania na zaujímavosti. Sleduje aj prírodné krásy, aj dodávateľov vína alebo iných produktov. Sprievodca má vždy celospoločenský záber a ponúka celkový pohľad na gastronómiu v danej krajine,“ vysvetľuje Nackin. 

Hovorí, že Michelin je najstarší a najrešpektovanejší bedeker na svete, a preto sa tam krajiny hrnú. Robí im to dobré promo a zlepšuje cestovný ruch.

„Zistili to už aj v Slovinsku a Estónsku. Po dvoch rokoch tam vyhodnotili prínos návštevy michelinských sprievodcov a zaznamenali nárast v ubytovaní a návšteve dobrých reštaurácií o 20 až 30 percent. Výborná gastronómia je súčasť kultúry národa a Michelin túto myšlienku šíri,“ dodáva Nackin.

Prečítajte si tiež:

Máme zaujímavé jedlá zo zemiakov aj dobré vína

Slovensko podľa neho má čo ponúknuť, hoci možno neohúrime na prvý pohľad. 

„Sme neobjavená krajina a môžeme len prekvapiť. Nachádzame sa v priestore bývalého Rakúsko-Uhorska, a preto máme podobnú kuchyňu ako v Česku, Rakúsku a Maďarsku. Vieme zaujať jedlami zo zemiakov, perkeltmi, sladkovodnými rybami a bryndzou. Máme tu tokajskú oblasť a dobré vína. Treba to len vedieť odprezentovať,“ myslí si Nackin.

Podľa neho môžu zaujať nielen prevádzky v hlavnom meste, ale aj v Tatrách či v Košiciach.

„Vždy sa dá zlepšovať, ale slovenská gastronómia urobila za posledných desať rokov krok vpred. Máme tu veľa šikovných kuchárov, somelierov, ale aj ambicióznych majiteľov reštaurácií. Aj podľa nášho bedekra je tu vyše 70 reštaurácií, ktoré sa snažia robiť zážitkovú gastronómiu, ktorá je už viac umením. Naše gastro je dobré a je pripravené na Michelina,“ konštatuje Nackin.

Hovorí, že doteraz nebola vôľa zo strany štátu poskytnúť peniaze na michelinských sprievodcov. Verí, že petícia to zmení. Jej iniciátormi sú trinásti poprední šéfkuchári alebo podnikatelia v gastrobiznise. Podpísalo ju vyše 1800 ľudí.

Prečítajte si tiež:

Rokovania musí začať vláda

Rezort dopravy súhlasí, že zaradenie do prestížneho zoznamu pomôže krajine s turizmom. 

„Sme presvedčení, že Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, preto v spolupráci so Slovakia Travel využívame viaceré možnosti propagácie krajiny vrátane prezentácie krajiny v tomto významnom gastro sprievodcovi,“ uviedla Miriama Švikruhová z odboru komunikácie rezortu dopravy.

Agentúra Slovakia Travel tvrdí, že sa o spoluprácu s Michelin Guide snaží od svojho vzniku, teda od roku 2021. Spolu s ministerstvom vraj už predpripravili výzvu na rokovania.

Výzvu musí schváliť vláda a tá potom cez ministerstvo zahraničných vecí začne rokovania. „O tejto téme ešte budeme diskutovať, pričom prípadná spolupráca bude závisieť od výsledku rokovaní a dohody na úrovni vlády,“ uviedla Švikruhová.

Hovorkyňa Slovakia Travel Karolína Ducká dodáva, že petícia šéfkuchárov pomáha, ale neovplyvní to, či Slovensko bude zaradené do Michelin Guide. 

„Tento projekt má presný systém a nemenné pravidlá a na to, aby sme hovorili o potenciálnom zaradení Slovenska do Michelin Guide, musí byť najskôr zo strany Michelinu kladná odpoveď na výzvu slovenskej strany,“ hovorí Ducká.

Dodáva, že zaradenie do bedekra by malo viacero merateľných benefitov ako zvýšenie konkurencieschopnosti v rámci regiónu, prepojenie so všetkými produktami cestovného ruchu alebo zvýšenie počtu prenocovaní.

​Ľudia sa po pandémii vracajú do reštaurácií len pomaly. Prieskum ukázal, že väčšina prevádzok má nižšiu návštevnosť ako pred pandémiou. Rovnako je to aj s tržbami. Pozrite si reportáž (14. 5.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.