Zavinil nehodu autobusu, ktorá vzala život 12 ľuďom. Vodič nákladiaku si vypočul rozsudok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O vinníkovi najtragickejšej nehody autobusu po štyroch rokoch rozhodoval súd. V Nitre sa začal proces so šoférom nákladiaku, ktorého vinia zo smrti 12 ľudí. A padol aj verdikt.

Poobedie, 13.november 2019. Boli dve minúty po trinástej, keď sa linkový autobus plný cestujúcich zrazil s nákladiakom naloženým štrkom a prevrátil sa do jarku.

Vo vraku zahynulo 12 ľudí, z toho 5 stredoškolákov, ktorí sa práve vracali zo školy. Najmladšia z obetí mala 15, najstaršia 70, ďalších 20 ľudí sa zranilo.

Nákladiak šoféroval 63-ročný Július zo Žiaru nad Hronom. Pred pojednávacou miestnosťou sa dnes prvýkrát stretol zoči voči s pozostalými obetí. 

Zdroj: Archívna snímka

Prečítajte si tiež:

Vinu priznal

Proces sa začal o deviatej hodine ráno. O treste sudca rozhodol po hodine a pol. 

Obžalovaný sa totiž postavil a vyhlásil, že je vinný a je pripravený odpykať si trest. Rodiny následne v záverečnej reči požiadal o odpustenie.

Podľa obžaloby muž neprispôsobil jazdu svojim schopnostiam, povahe a stavu vozovky a viedol vozidlo, ktoré malo nevyhovujúci technický stav.

Ako uviedli znalci, nákladiak mal výrazne podhustené vonkajšie pneumatiky a v momente, keď nabehol na nerovnosť na ceste, sa nákladiak rozkýval, prevrátil sa a kabínou skončil v protismere rovno v ceste autobusu. 

Súd mu uložil trest odňatia slobody na 8 rokov.

Sudca sa tak priklonil k návrhu prokurátora. Obhajoba totiž žiadala nižší trest. Desať rokov navyše nesmie šoférovať žiadne vozidlo.  

Výška trestu ale ešte momentálne nie je právoplatná. Obe strany sa majú možnosť odvolať.

Viac v archívnej reportáži Moniky Kolekovej.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.