Zákopy ako na frontovej línii. V obci pri Prešove záškodníci vykopávajú medené káble, majú ich nosiť do zberu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zákopy ako na frontovej línii. Po poliach za Prešovom sa tiahnu kilometre súvislých výkopov. Nechystajú sa tam ale na vojnu. Jamy za sebou nechávajú zlodeji, ktorí zo zeme vykopávajú staré káble.

Celé rodiny s deťmi s krompáčmi a lopatami prekopávajú obilné pole pred Kojaticami.

Z viac ako metrovej hĺbky zlodeji zo zeme vyberajú starý, už nefunkčný telekomunikačný kábel, ktorý tam uložili pred vyše 40 rokmi.

„Čo ja mám informácie, tak mali by tam byť medené žily obalené olovom a tento kábel neviem, ako ho tam našli, ale proste ho vyberajú vonku,“ povedal starosta obce Bzenov Martin Papcun.

Káble zbavia izolácie a meď potom nosia do zberných surovín. 

Väčšinou chodia kopať skoro ráno a večer.   

Zlodeji za sebou v poli zanechali hlboké výkopy, na niektorých miestach sme našli aj zvyšky odstránenej izolácie z káblov.

Kopáči si najprv urobia sondy, a keď natrafia na kábel, súvisle ho vykopávajú dlhé kilometre. Cez katastre troch dedín sa už dostali až k Prešovu.

Prečítajte si tiež:

Niekoľkotisícová škoda

„Predbežná škoda, ktorá vznikla odkrytím a následným odcudzením telekomunikačných káblov v celkovej dĺžke 9800 metrov, bola vyčíslená na viac ako 49-tisíc eur,“ uviedla v stanovisku spoločnosť Slovak Telekom.

Miestni obyvatelia tvrdia, že zlodejov videli s taškami plnými káblov kráčať do osady. Podľa nich ide o obyvateľov Svinnej.

„Polícia stotožnila viacero osôb, v 9 prípadoch im bola uložená bloková pokuta,“ uviedol hovorca prešovskej polície Daniel Džobanik.  

Osem páchateľov už za krádež a poškodzovanie cudzej veci trestné stíhajú, ďalších riešia v priestupkovom konaní. Osadníci sa ale tvária, že o krádežiach káblov nič nevedia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.