Záhadné objekty na oblohe. Podľa vedcov sme najbližšie k odhaleniu toho, či sme vo vesmíre sami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neidentifikované objekty na oblohe, záhadné pozorovania či ukoristené mimozemské plavidlá. Vojenskí veteráni vypovedali pred americkým kongresom o fenoméne zvanom UFO. Vedci sú však k týmto javom stále skeptickí.

Podľa bývalého poručíka amerického námorníctva tieto pozorovania objektov vo vzdušnom priestore nie sú ojedinelé, ale časté. „No hlásia ich len málokedy. Vojaci, posádky lietadiel i piloti. Stigma je silná a boja sa o tom hovoriť,“ uviedol Ryan Graves, bývalý poručík námorníctva Spojených štátov amerických.

O podobných pozorovaniach počul aj David Grusch, major vo výslužbe letectva USA. „Viackrát ma počas pôsobenia v armáde informovali o dlhoročnom programe vyhľadávania havarovaných UFO a reverznom inžinierstve. Ďalší prístup mi zamietli, a keď som to hlásil nadriadeným, odniesla si to moja povesť.“

Prečítajte si tiež:

Náhodné javy

Slovenský ufológ hovorí, že to môže pomôcť pri hľadaní pravdy o fenoméne UFO.

„Začalo sa konečne niečo hýbať v otvorenosti k týmto prípadom pozorovania objektov. Verím, že do desať rokov sa mnohé veci zmenia a zmenia aj názor vedci aj médiá,“ povedal ufológ Miroslav Karlík.

Podľa astrofyzika Pavla Bobíka sú to javy, ktoré sú náhodné, neopakovateľné. „Na hranici toho, čo veda vie uchopiť. Všetky doterajšie exaktnejšie hlbšie skúmania dopadli negatívnymi reportmi.“

Prečítajte si tiež:

Pozorovania na Slovensku

Na Slovensku vraj máme zdokumentovaných až 19 pozorovaní UFO.

„Máme prvý záznam v Levočskej kronike z roku 1668, pozoroval nad Levočou strieborného jaštera, ktorý preletel nad mestom,“ hovorí Karlík.

K odpovedi na otázku, či sme vo vesmíre sami, sme teraz podľa vedcov bližšie ako kedykoľvek predtým. Život možno nájdeme takpovediac na vlastnom dvore. Pod povrchom planét či mesiacov našej slnečnej sústavy.

Ak už raz život mimo našu Zem objavíme, ocitneme sa vraj v úplne novom svete.

„V tom množstve galaxií a hviezd by v mnohých prípadoch mali vzniknúť aj mimozemské civilizácie, otázka je, prečo to nevidíme,“ dodáva Bobík.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.