Po tragédii sa rodičia pýtajú, či sú v horúčavách nafukovacie atrakcie bezpečné

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Nafukovacia trampolína minulý týždeň v Anglicku zabila malé dievčatko.

Sú skákacie atrakcie pre deti bezpečné? Vo Veľkej Británii cez víkend po výbuchu nafukovacej trampolíny zomrelo trojročné dievčatko. Rodičia sú teraz na pochybách, či môžu svoje deti na podobné zábavky s pokojným svedomím pustiť alebo nie.

Malému dievčatku sa stali osudnými radovánky na pláži v anglickom Norfolku. Podľa svedkov mu nafukovacia trampolína explodovala priamo pod nohami a vyhodila ho vysoko do vzduchu. Čo presne spôsobilo tragédiu, zatiaľ vyšetrujú, no špekuluje sa o kombinácii horúceho počasia a nadmerného nafúknutia atrakcie.

Po tragédii v Anglicku sa viacerí rodičia teraz pýtajú, či nie sú v letných horúčavách nafukovacie zábavky nebezpečné. Odborníci, ktorí s nimi pracujú ale ubezpečujú, že s teplom to veľa spoločného nemá.

Podobné atrakcie sa totiž vyrábajú tak, aby vydržali teploty od mínus 30 až do 70 stupňov Celzia a bežne sa predávajú aj do Afriky či Austrálie. Nafukovacia trampolína, ktorá explodovala, je ale niečo ako klasická nafukovačka a s jej napumpovaním to zrejme prehnali.

„Ten vzduch by mal byť na 90% objemu nafúkaný. Ten človek to dofúkal moc a atrakcia bachla. My sme mali akcie, kedy bolo aj 35, 38 stupňov a všetko prebehlo bez problémov," povedal nám spolumajiteľ firmy prenajímajúcej a predávajúcej nafukovacie atrakcie Vladimír Kútny.

U nás sa deti väčšinou zabávajú na skákacích hradoch, čo je úplne iný typ atrakcie, ktorý nemá šancu vybuchnúť. Jednou stranou totiž turbína vháňa vzduch dnu a bočnými švami zase priebežne vychádza von. „Je tam stála cirkulácia vzduchu, takže cez švy uniká vzduch preč, nemôže sa natlakovať. Aj keby praskne, tak začne pomaly klesať," vysvetlil Kútny.

Či sú letné atrakcie bezpečné, majú v rukách najmä prevádzkovatelia. Tí by mali byť vyškolení a držať sa inštrukcií, ako ten-ktorý hrad či trampolínu používať. Potom sa deti môžu šantiť bez obáv.


BRATISLAVA, ILAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nafukovací hrad

Dôležité udalosti