Najvýkonnejší teleskop prepisuje učebnice. Posúva hranice poznania o celom vesmíre i o minulosti Zeme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Supermasívne čierne diery, hľadanie planét podobných Zemi a galaxie staré ako sám vesmír. Už rok sledujeme pozorovania najvýkonnejšieho teleskopu, aký kedy ľudstvo vyrobilo. Už teraz vraj prepisuje učebnice.

Po dekádach príprav vypustili desaťmiliardový teleskop Jamesa Webba. Mesiace putoval 1,5 milióna kilometrov od Zeme a kalibroval sa. Prvé fotografie vyrazili dych vedcom i verejnosti.

„Prvé výsledky s JWST sľubujú ešte prevratnejšie výsledky, než dosiahol Hubblov ďalekohľad,“ povedal Štefan Parimucha, astrofyzik Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Podľa Pavla Bobíka, astrofyzika Ústavu experimentálnej fyziky SAV, sú prekvapení, čo našiel tam, kde ešte nikto nikdy nebol. „Pozrel sa do ranného vesmíru a zistil, že to tam vyzerá inak, ako sme si mysleli. Tie veci tam vyzerajú staršie, rozvinutejšie.“

Prečítajte si tiež:

Galaxie, ktoré vznikli iba 320 miliónov rokov po Veľkom tresku, boli plne rozvinuté.

„Zistil úžasné veci, ktoré boli v rozpore s tým, čo sme vedeli. Budeme musieť mnohé veci preformulovať,“ potvrdil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Veľké očakávania sú od teleskopu v oblasti pozorovania exoplanét. Dokáže analyzovať ich atmosféru a hľadať v nej biomarkery.

Teleskop posúva hranice poznania i o našej vlastnej minulosti o tom, ako sa na Zem dostala voda.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.