U nás zakázaná, v zahraničí bežná. Za interrupčnou tabletkou jazdia Slovenky na kliniky do Rakúska

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

To, k čomu sa nevedia dostať na Slovensku, hľadajú inde a nemusí to byť vždy bezpečné. Hoci interrupcie sú u nás legálne, k najmodernejšej metóde, pomocou takzvanej interrupčnej tabletky, sa ženy nedostanú.

Odmietli ju poslanci v parlamente a stále tomu bráni súčasná vyhláška.

Oficiálna nedostupnosť medikamentóznej interrupcie pritom so sebou prináša viaceré riziká. Nechcene tehotné ženy si potratovú tabletku zháňajú načierno.

Mnohí gynekológovia stále upozorňujú na to, že tabletka je najmodernejším a zároveň najbezpečnejším spôsobom, ako predčasne ukončiť nechcené tehotenstvo. 

Hovoria, že ich povinnosťou je poskytovať pacientkám tú najmodernejšiu dostupnú liečbu. „Vyhláška ministerstva zdravotníctva im v tom účinne bráni,“ povedal Peter Kováč, odborník na trestné právo a medicínu. Dodal, že táto vyhláška je tak v rozpore so zákonom o zdravotnej starostlivosti.

Prečítajte si tiež:

Tabletka na internete

Keďže sa ženy snažia nájsť šetrnejší spôsob interrupcie, ako je u nás povolený chirurgický zákrok, uchyľujú sa aj k vyhľadávaniu potratovej tabletky na internete. 

Tento fakt však praje mnohým podvodníkom, ktorí vydávajú aj iný liek či vitamín za túto tabletku. 

Rizikom je tiež to, že ak sa aj žena dostane k skutočnej potratovej tabletke a užije ju doma, môže to spôsobiť rôzne komplikácie. Tabletka by sa totiž mala užívať pod dohľadom lekára. 

Prečítajte si tiež:

V Rakúsku bežne dostupná

U nás to roky nejde, no pár kilometrov za našimi hranicami je to samozrejmosť. Hovoríme o potratovej tabletke.

Štáb televízia Markíza počas nakrúcania dokumentu Interrupcie na Slovensku, ktorý je dostupný na VOYO, navštívil gynekologickú kliniku vo Viedni, ktorá sa špecializuje na starostlivosť o ženy s neželaným tehotenstvom.

Zariadenie vyhľadávajú aj Slovenky. Bez problémov sa tam dostanú k interrupčnej tabletke. „Telefonujem každý deň so ženami zo Slovenska,“ hovorí Marcela Hadj Mabrouk, zdravotná sestra, ktorá na klinike vo Viedni pracuje už roky. 

Ženu sa snaží nijako neovplyvňovať, na dôvody sa nepýtať a pristupovať k nim citlivo. 

Podľa gynekológa z viedenskej kliniky Christiana Fialu k nim príde týždenne 2 až 5 žien zo Slovenska. „Čo nie je málo, vzhľadom na to, aká malá je vaša krajina.“

O problematike interrupcií prednáša na celom svete. „Stál som pri posteliach žien, ktoré zomierali na následky nelegálneho potratu. Cítil som zúfalstvo mužov, ktorým umierali ženy a oni zostávali na výchovu sami. Jediný spôsob, ako tomu predísť, je vykonávať interrupciu bezpečne,“ dodal gynekológ. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.