Niektoré reťazce prestanú predávať plastové slamky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Daisy Daisy/shutterstock.com

Z regálov zmiznú aj všetky jednorazové poháre, taniere, príbory a vatové tyčinky.

Nemecké obchodné koncerny Rewe, ktorý na Slovensku prevádzkuje obchody Billa a Lidl stiahnu do konca tohto roka z asi 6 000 predajní všetky plastové slamky a podobný sortiment. Oba koncerny o tom informovali v stredu (4. 7.). Kaufland plánuje uskutočniť rovnaký krok do konca roku 2019. Z regálov zmiznú aj všetky jednorazové poháre, taniere, príbory a vatové tyčinky.

Plastové slamky sú typickým jednorazovým tovarom. Spotrebitelia ho využívajú najviac 20 minút. Najčastejšie ide o produkt, ktorý najviac znečisťuje morské pláže a ktorý sa dostáva do morí a ostatných vodných plôch. Napríklad Rewe tak po novom nedostane do obehu ročne 42 miliónov plastových slamiek.

Reťazce ich od nasledujúceho roka nahradia papierovými slamkami, trubičkami z pšeničných stebiel alebo z ocele.

Lidl uviedol, že do roku 2025 zníži spotrebu tovaru z plastových materiálov o pätinu. Bude pokračovať aj v dlhoročnej praxi, keď ovocie a zeleninu bude ponúkať spotrebiteľom voľne z drevených prepraviek. Tie z plastových materiálov prestal používať.

Nemecké obchodné reťazce začínajú plniť rozhodnutie Európskej komisie o obmedzení niektorých druhov tovarov z plastov, skôr než stihla vydať príslušnú smernicu. 

Reťazce Kaufland a Lidl budú na Slovensku postupovať rovnako ako v Nemecku. Hovorkyňa spoločnosti BILLA na Slovensku Kvetoslava Kirchnerová pre tvnoviny.sk uviedla, že konkrétne opatrenia na redukciu obalov zverejní firma v priebehu nasledujúcich mesiacov.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Plast

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.