Súd rozhodol: Trnavská pôrodnica môže za smrť dieťaťa a musí zaplatiť odškodné

Archívna snímka.
Zdroj: TV Markíza

Nemocnica sa s rodičmi dohodla, že ani jedna strana sa voči rozsudku neodvolá.

Tragédia na pôrodnej sále ich poznačila na celý život. Napriek bezproblémovému tehotenstvu mladým manželom v Trnave pred piatimi rokmi dieťa zomrelo počas pôrodu. Nemocnica im teraz musí zaplatiť tisíce eur. Lekár, ktorý bol pri pôrode, však naďalej pracuje v nemocnici, a to na vysokom poste.

„Týždeň pred pôrodom jej skladáte kolísku a štyri dni po pôrode ju zatvárate do truhličky," povedal nám pred piatimi rokmi po tragédii otec zosnulej dcérky Pavol Hluchý.

Jeho manželka chodila na pravidelné kontroly, dieťa priberalo na váhe a vyvíjalo sa normálne. Keď žena dostala pôrodné bolesti, Pavol s ňou išiel do pôrodnice. Hodinu pred pôrodom boli ozvy dieťaťa podľa monitorov v poriadku. Situácia sa však o pár minút zmenila.

„Pred pôrodom začali padať ozvy, doktor vyhodnotil tento ultrazvuk, že to je v poriadku a nič zlé sa nedeje," opísal pred rokmi pán Hluchý situáciu.

Lekár potom odišiel, situácia sa zhoršovala, no sestry sa mu nevedeli dovolať. Chceli mu povedať, že konať musia rýchlo, lebo ozvy dieťaťa sú stále slabšie.

„Nakoniec sestry pristúpili k manželke, že už musíme rodiť. tak pristúpili jedna k nej z boku tlačila jej na brucho druhá pristúpila k rodidlám, že ona bude viesť ten pôrod ale v tom momente sa objavil pán doktor vo dverách a pristúpil k samotnému pôrodu," konštatoval otec zosnulého dievčatka.

Zdroj: TV Markíza

Adelka sa narodila bez známok života. Podľa pitevnej správy dieťa bolo úplne zdravé. Úrad pre dohľad zistil závažné pochybenia. „Zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti nebolo zabezpečené adekvátne monitorovanie stavu plodu počas prvej doby pôrodnej, to znamená, že bol nesprávne zvolený spôsob vedenia pôrodu," vysvetlila rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Andrea Pivarčiová.

Rodičia spravodlivosť hľadali na súde. Ten po piatich rokoch rozhodol. Nemocnica im musí za smrť ich dcéry zaplatiť odškodné. Hovorkyňa trnavského krajského súdu Jana Kondákorová nám potvrdila, že žalovaná strana je povinná zaplatiť nemajetkovú ujmu žalobcom vo výške 16-tisíc eur, a to 15 dní po právoplatnosti rozsudku.

Trnavská fakultná nemocnica nám poskytla toto stanovisko: „Predmetné rozhodnutie vedenie Fakultnej nemocnice Trnava plne rešpektuje a neprináleží nám komentovať ho, resp. sa k nemu akokoľvek vyjadrovať."

Nemocnica a rodičia sa dohodli, že proti rozsudku nepodajú odvolanie. Nezodpovedný lekár, ktorý bol pri pôrode, pracuje v nemocnici ako prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky. Na post ho vymenoval dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.

Keďže má dovolenku pokúšali sme sa mu zavolať na mobil. Chceli sme sa ho opýtať, či je v poriadku, že lekár, ktorý nevenoval dostatočnú pozornosť pôrodu, má zastávať funkciu prednostu. Telefón nedvíhal.

Podľa nemocnice ďalšie pôsobenie prednostu kliniky budú riešiť začiatkom akademického roku, teda na prelome septembra a októbra


TRNAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme TT

Dôležité udalosti