Vážne až fatálne poškodené pramene pri Krásnohorskej jaskyni. Odborníci reagujú na zásah SHMÚ

Vážne až fatálne poškodené pramene pri Krásnohorskej jaskyni. Odborníci reagujú na zásah SHMÚ
Zdroj: TV Markíza

Hlboké znepokojenie z priebehu rekonštrukčných prác SHMÚ pri výmene merného zariadenia pri Krásnohorskej jaskyni vyjadrili výskumníci Slovenskej limnologickej spoločnosti (SLS) pri SAV. Práce mali byť spustené bez predošlej diskusie a nebrali do úvahy unikátnosť a význam pramenného systému.

Ako uvádza spoločnosť, neprediskutovaným zásahom došlo k ťažkému poškodeniu. „Na viacerých lokalitách došlo k vážnemu poškodeniu alebo až nenávratnému zničeniu.“

Prečítajte si tiež:

Poškodenie prameňov ohrozilo organizmy, ktoré pramene osídľujú a sú prispôsobené len na tieto podmienky. Tie sa mali na prostredie prameňov prispôsobiť evolučne. „Vzhľadom na izolovanosť pramenných ekosystémov je šanca na obnovu pôvodných spoločenstiev v prípade ich poškodenia extrémne limitovaná,“ zdôraznila spoločnosť.

Dodali, že „nedostatočné odborné povedomie zainteresovaných strán je o to smutnejšie, že na Slovensku prebieha jeden z najrozsiahlejších ekologických výskumov prameňov v Európe.“

Podľa SLS nejde o jedinú lokalitu, kde SHMÚ má vykonávať podobné rekonštrukčné práce. Obávajú sa tak aj o osud ďalších pramenných systémov.

Prečítajte si tiež:

Predstaviteľov SHMÚ vyzvali, aby prerušili práce. „Pozývame ich k spoločnej diskusii, zameranej na hľadanie riešení, ktoré povedú k napraveniu vzniknutých škôd a predchádzaniu ďalšej degradácii pramenných ekosystémov.“

Problém pri krásnohorskej jaskyni podľa spoločnosti odhalil aj to, že na pramene sa u nás nahliada len ako na „prírodné vodovodné kohútiky“, pričom ide unikátne a ohrozené ekosystémy.

Žiadajú tak Ministerstvo životného prostredia SR, aby zabezpečilo dôslednejšiu zákonnú ochranu pramenných biotopov a vzácnych druhov, ktoré ich obývajú.

Takto to vyzerá pred Krásnohorskou jaskyňou mesiac po rekonštrukčných prácach na mernom zariadení SHMÚ: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.