Poznáme detaily zasáhu v dome seniorov: Vyučený kuchár sa mal vydávať za lekára

Ivan Biháry skončil v cele policajného zaistenia.
Ivan Biháry skončil v cele policajného zaistenia. Zdroj: TV Markíza/Whats app

V policajne cele skončil Ivan (51) a Vanessa (18). Mali ohrozovať život seniorov.

Polícia zverejnila ohavné praktiky v bratislavskom domove seniorov. Dvaja zamestnanci skončili v cele. Vyučený kuchár sa mal vydávať za lekára. So svojou komplickou mali podávať starým ľuďom lieky bez predpisu a často aj injekčne. Vyše dve desiatky seniorov skončilo z hodiny na hodinu na ulici.

Razia v domove pre seniorov ukončila jeho niekoľkoročnú históriu. Starí ľudia, často bezvládni a s ťažkými diagnózami, ostali bez strechy nad hlavou.

Polícia mala zariadenie v hľadáčiku už niekoľko mesiacov. Dvaja zamestnanci putovali z práce priamo do cely. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na tri roky až osem rokov.

„Indikovali a podávali osobám umiestneným v tomto zariadení rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony," povedal hovorca bratislavských policajtov Michal Szeiff.

Vyučený 51-ročný Ivan Biháry sa prezentoval ako lekár. Presvedčení o tom boli nielen seniori a ich príbuzní, ale aj zamestnanci.

Po zariadení sa šírili informácie o smrteľných dávkach liekov. Spolu s 18-ročnou ošetrovateľkou Vanessou mal falošný lekár ťažkým prípadom podávať aj injekcie, ktoré mohli ich stav ešte zhoršiť.

„Lieky podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť," vysvetlil Szieff.

Vo štvrtok poobede už zariadenie mali opustiť aj poslední seniori. Nie každý však na poslednú chvíľu našiel to, čo hľadal.

„Bratislavský samosprávny kraj sa obrátil so žiadosťou o spoluprácu na mestské časti, kde mali občania trvalý pobyt. Všetkým klientom sme zabezpečili stravu. Počas 24 hodín sme pre všetkých 24 klientov našli náhradné riešenie," povedala hovorkyňa Bratislavského kraja Lucia Forman.

Pokúšali sme sa dovolať aj riaditeľovi zariadenia, no ten má vypnutý telefón.

Výpoveď bývalého zamestnanca či dcéry klientky si pozrite v reportáži Mareka Gudiaka:

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti