Z osady vo Veľkých Kapušanoch sa šíri žltačka. Sedem ľudí museli hospitalizovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo Veľkých Kapušanoch sa šíri žltačka. Objavila sa v zanedbanej rómskej osade. Hygienici evidujú nové prípady a očakávajú ďalšie. Samospráve nariadili opatrenia, verejnosť vyzývajú, aby dodržiavala hygienu.

Kopy komunálneho odpadu priamo pod oknami. Miesto ako stvorené pre vznik vysoko infekčnej žltačky.

Ohnisko nákazy je podľa hygienikov v bytovkách na okraji mesta. Sú tam štyri bytové domy, v ktorých býva asi štyristo ľudí.

„Nariadili sme mestu likvidáciu odpadu, pretože oblasť je značne zdevastovaná komunálnym odpadom,“ uviedla regionálna hygienička z Michaloviec Janka Stašková.

Prečítajte si tiež:

Ľudia sa tu mohli nakaziť, a ak sa nenechali vyšetriť, nemuseli o tom ani vedieť. Malátnosť, zvracanie či mierne zvýšenú teplotu mohli podceniť. Vírus sa v tele človeka môže udržať a množiť aj päťdesiat dní.

„Za ten čas je pacient infekčný a v tom je skryté nebezpečenstvo tohto ochorenia,“ varuje Stašková.

Z dvanástich nakazených je teraz sedem v michalovskej nemocnici. Sú v stabilizovanom stave. Hygienici ľudí vyzývajú, aby viac dbali o hygienu. Ruky si treba umyť najmä po návrate z obchodných reťazcov.

Prečítajte si tiež:

„Ak niekto pocíti príznaky, nech vyhľadá lekára a dá sa vyšetriť, ak bude negatívny, tak nech sa dá zaočkovať,“ odporúča hygienička Stašková.

Žltačka naposledy vážnejšie potrápila Zemplín v roku 2016. Najviac prípadov bolo vtedy v Sobranskom a Trebišovskom okrese.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.