Slovensko zatiaľ na európskej gastromape chýba. Michelinské hviezdy sú pritom len špičkou ľadovca

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žiadajú vládu o pomoc. Odborníci z gastro sektora vyzývajú, aby Slovensko uzatvorilo kontrakt so svetovým gurmánskym bedekrom – Michellin Guide. Nejde pritom len o získanie slávnej hviezdy. Kuchári si od toho totiž sľubujú aj zatraktívnenie ich povolania.

Sme poslednou čiernou dierou na európskej gastromape. Tvrdia odborníci z kulinárskeho sektora. Slovensko je totiž jednou z posledných krajín v našich končinách, ktorú inšpektori zatiaľ nenavštívili.

Po vzore Česka, kde táto téma vyvolala celospoločenskú diskusiu, preto prišli s petíciou. Doteraz ju podpísalo viac ako 2000 ľudí.

V Česku si dali spraviť analýzu a zistili, že prínosy prevyšujú negatíva. Rovnako je to aj v ďalších krajinách.

Vláde preto odborníci z gastra posielajú otvorený list, v ktorom v desiatich bodoch svoje tvrdenia zdôvodňujú.

Ministerstvo aj Slovakia Travel túto iniciatívu vítajú. V roku 2021 dokonca podnikli prvé kroky, aby hodnotiteľov na Slovensko dostali. Špecialisti na gastro však štátu vyčítajú zdĺhavosť procesov.

​Iniciátori petície chcú Slovensko zviditeľniť aj gastroturistikou. Hviezdičky sú pritom len špičkou ľadovca.

Prečítajte si tiež:

Zaradenie do sprievodcu bude stáť stovky tisíc eur ročne

Ministerstvo dopravy už avizovalo, že pracuje na zaradení Slovenska do prestížneho zoznamu.

„Slovakia Travel už má vypracovaný návrh tohto projektu, prebiehajú snahy stretnúť sa s predstaviteľmi Michellin Guide, o tom je informovaný aj slovenský veľvyslanec vo Francúzsku, ktorý má tieto stretnutia koordinovať. Akonáhle sa nám podarí zistiť podmienky, budeme vedieť poslať tieto návrhy na vládu s tým že MD bude určite odporúčať, aby sa začlenenie do bedekra prijalo,“ priblížil hovorca ministerstva dopravy Martin Petro.

Koľko nás bude takýto projekt stáť ale stále nie je jasné. Experti však tvrdia, že pre Slovensko by uzavretie kontraktu malo aj veľký ekonomický prínos.

Prečítajte si tiež:

​„Zaradením Slovenska do MG by išlo nielen o zatraktívnenie krajiny v očiach turistov, ale malo by to aj viacero merateľných benefitov – napríklad zvýšenie konkurencieschopnosti v rámci regiónu, prepojenie so všetkými produktami cestovného ruchu, zvýšenie počtu prenocovaní a ďalšie,“ hovorí mediálna manažérka Slovakia Travel Karolína Ducká.

„Presnú sumu nevieme. Môžeme sa len domnievať, že to bude asi toľko koľko v Slovinsku, keďže sú porovnateľne veľkí. S každým štátom jednajú individuálne aj tá suma je individuálna, ale hovorí sa že niekde okolo 350-tisíc eur ročne a je to päťročný kontrakt,“ priblížil vydavateľ slovenského gurmánskeho bedekra.

Otázne tiež zostáva, ako by príchod známeho sprievodcu ovplyvnil ceny v odporúčaných reštauráciách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.