Kuchára (51), ktorý sa vydával za lekára, poslal sudca do väzby

Ivan Biháry skončil v cele policajného zaistenia.
Ivan Biháry skončil v cele policajného zaistenia. Zdroj: TV Markíza/Whats app

Za mrežami skončila aj jeho asistentka.

Vedúci domu seniorov, z ktorého vyhodili dôchodcov na ulicu, dnes skončili za mrežami. Súd ich posadil do väzby. Dôvodom sú závažné obvinenia, ktoré sa v súvislosti s týmto zariadením v posledných dňoch objavili. A otázkou je ako vôbec mohlo takto fungovať.

Zamestnanci domova seniorov mali podľa obvinenia starým ľuďom podávať lieky bez predpisu a často aj injekčne. Hovorí sa o smrteľných dávkach liekov, ktoré mali údajne ich stav zhoršiť. Podozrenia má polícia a o údajných čudných praktikách nám hovorili aj príbuzní klientov.

„Včera mi mama povedala, že prišli policajti, že im brali krv, že s nimi robili výsluch na kamery. Vedela som, že nie je spokojná, nevedela som, že to až takto ďaleko zájde," spomína si príbuzná klientky..

Muža-kuchára Ivana (51), ktorý sa vydával za lekára a jeho 18-ročnú asistentku Vanessu polícia pred dvoma dňami zadržala. V piatok (6. 7.) ich sudca posadil za mreže. „Súd nenahradil ich väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obaja obvinení podali proti rozhodnutiu o vzatí do väzby sťažnosť," konštatoval vyšší súdny úradník Boris Suchovský.

Bývalý sociálny pracovník, ktorý bol v domove zamestnaný takmer rok, tvrdí, že vedúci, ktorý sa vydával za lekára sa údajne o pacientov nezaujímal. Začiatkom roka sa vraj situácia vyostrovala.

„Pán bývalý doktor väčšinou bol v miestnosti a spal alebo nasával. Aj keď nebol zamestnancom, nemal pracovno-právnu zmluvu, mal generálnu plnú moc od riaditeľa," povedal nám bývalý zamestnanec domu seniorov.

Otázkou je, ako mohlo zariadenie takto fungovať. A to bez toho, aby si ktokoľvek všimol, že niečo nie je v poriadku. Prvý, kto dáva povolenie na vznik zariadenia, je župa.

„Bratislavský samosprávny kraj je v tomto prípade, keď ide o súkromné zariadenie, len registračným orgánom, ktorý takéto zariadenia po splnení zákonných podmienok, musí zaregistrovať," ozrejmila hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Pracovník ale tvrdil, že za obdobie kedy tam pracoval si všimol niekoľko kontrol. Audit vraj robili z ministerstva, župa zas kontrolu či sa napríklad vypracovávajú individuálne plány klientov.

„To bolo tak, prišiel som na chodbu, oni akurát odchádzali a pýtam sa Biháryho, že kto to je, že to bolo z dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou, že všetko je v poriadku, všeto je super. Takto dopadla päťminútová kontrola. Dali si kávičku a odišli.," konštatoval bývalý zamestnanec.

Na úrad sme sa obrátili so zoznamom otázok, odpovede nám prisľúbili, no doteraz sme ich nedostali. Ešte ráno po telefonáte tvrdili, že kontroly robia iba na základe podnetu. A ten bol. „Jeden z podnetov tento rok, ktorý sa netýkal kompetencii kontroly ministerstva, ale týkal sa ošetrovateľskej starostlivosti o klientov,  sme dostali na ministerstve a aj na inšpektorát práce ešte v apríli a postúpili sme ho ÚDZS," poznamenal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Kto teda zakryl toto údajne neľudské zaobchádzanie zo starkými? Dobrou správou môže byť nateraz aspoň to, že všetci seniori, ktorých zo dňa na deň vyhodili na ulicu by už mali byť umiestnení v náhradných zariadeniach.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti