Predbiehanie, nervozita, kolízie. Ani po zmene zákona sa cyklisti na cestách necítia bezpečne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nebezpečné predbiehanie, nervozita a časté kolízie. Ani po zmene zákona sa cyklisti na cestách necítia bezpečne a chcú na seba upozorniť jazdou naprieč krajinou. O cestu sa s autami chcú podeliť. K pelotónu sme sa pridali s našou kamerou.

Až 600-kilometrová misia Naprieč Slovenskom odštartovala z najvýchodnejšieho bodu v krajine v obci Nová Sedlica. Cieľ je podľa organizátorov jasný. Vzdelávať šoférov o tom, ako bezpečne jazdiť po cestách. Slovensko sa stáva turistickou destináciou a veľa zahraničných cyklistov môže byť v rovnakom ohrození.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá priniesla viaceré zmeny aj pre cyklistov, platí už vyše roka. Mnohí vodiči však nové pravidla nedodržiavajú alebo o nich jednoducho nevedia.

Prečítajte si tiež:

Väčšina vodičov o zmene nevie

Cyklisti môžu od minulého roka jazdiť, ak ich je viac ako šesť, po dvojiciach v rade za sebou. Zároveň autá idúce rýchlejšie ako 50 kilometrov za hodinu ich musia predbiehať v poldruhametrovej vzdialenosti.

Cyklisti z rôznych kútov Slovenska majú rôzne skúsenosti, niekde sú vraj vodiči disciplinovanejší. Väčšina vodičov, ktorých sme oslovili o nových pravidlách na ceste, nevedela.

Aj na našej ceste sme sa dostali do vyhrotených situácií. Organizátori misie Naprieč Slovenskom opakujú jednu vec: „Nejde o to, či do cieľa prídeme načas, ale o to, aby sme tam vôbec prišli.“

K pelotónu sa pridal aj bývalý krajský policajný riaditeľ.

„Polícii sa a ťažko tieto priestupky dokumentujú, lebo sú situačné, stanú sa. Stále je to o vzájomnom rešpekte účastníkov,“ hovorí František Leško, bývalý krajský policajný riaditeľ v Prešove.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.